Bakan Koca'dan Ishal Salgini Iddialarina Yalanlama

Saglik Bakani Fahrettin Koca, kendisini Iskenderun Sahra Hastanesi Bashekimi olarak tanitan sahsin bölgede salgin oldugu iddialarini yalanladi.

Saglik Bakani Fahrettin Koca sosyal medya hesabindan yaptigi paylasimda,” Bugün bazi basin yayin organlarinda kendisini Iskenderun Sahra Hastanesi bashekimi olarak tanitan sahsin, bölgede salgin hastalik olduguna yönelik açiklamalar yapmasi üzerine kamuoyunun dogrulara sadik sekilde tekrar bilgilendirilmesi zorunlulugu dogmustur. Her seyden önce, bakanligimizin ilgili haberler üzerine inceleme baslattigi bilinmelidir” ifadelerini kullandi.

“Kendisini ‘Bashekim’ olarak tanitan Dr. Hasan Sami Özvarinli, açiklamasini yayinlanmadan bir gün önce alani Istanbul Büyüksehir Belediyesine devrederek terk etmistir”

Kendisini Bashekim olarak tanitan kisinin alani devrederek terk ettigini ve devir evrakini ’IYI Parti Genel Baskani Danismani’ olarak imzaladigini belirten Koca, “Iddialari ve gerçekleri siralamak gerekirse: Iskenderun Arsuz’da kurulan saglik müdahale alaninda bashekim oldugunu iddia eden Dr. Hasan Sami Özvarinli tarafindan son 24 saat içinde 500 hasta bakildigini ve bunlarin en az yarisinin ishal ve kusma sikayeti oldugunu iddia etmektedir. Saat 01.00 ile 08.00 saatleri arasinda 7 çocuk hastanin bulanti kusma ve ishal sikayeti ile müracaat ettigini beyan etmektedir. Bahse konu alan, Bakanligimiz ve görevli personeli degil gönüllüler tarafindan açilip hizmet verilen bir saglik müdahale alandir. Kendisini ‘Bashekim’ olarak tanitan Dr. Hasan Sami Özvarinli, açiklamasini yayinlanmadan bir gün önce 17.03.2023 tarihinde alani Istanbul Büyüksehir Belediyesine devrederek terk etmistir. Devir evrakini ‘Iyi Parti Genel Baskani Danismani’ olarak imzalamistir. Ardindan basinda yer alan açiklamalari yaparak olay yerinden uzaklasmistir. Ilgili alanda yaptigimiz incelemelerde bir Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani, ülkemizde geçerli bir unvani bulunmayan, ortopedist oldugu iddia edilen bir kisi ile Rusya’da tip fakültesi 4. sinif ögrencisi bir sahisin ve 3 hemsirenin alanda görev yaptigi görülmüstür. Bahse konu alanin gönüllü çalisilan bir yer olmasi sebebiyle, bir sorunla karsilasilmamasi için faaliyete geçtigi günlerden beri Bakanligimizca görevlendirilmis 1 ambulans ve 112 ekibi ile 1 UMKE ekibi 24 saat kesintisiz hizmete hazir tutulmaktadir. Burada amaç, ilgili alana gelen ve sevk ihtiyaci olabilecek herhangi bir hasta olmasi durumunda derhal sevkini gerçeklestirmek ve acil müdahalede bulunabilmektir” ifadelerine yer verdi.

“Son 24 saatte yalnizca 1 hastanin ishal sikayeti, 1 hastanin kusma, 1 hastanin da bulanti sikayeti ile basvurdugu görülmüstür”

Bölgede iddialar üzerine kayitlarin incelendigini aktaran Koca,” Hal böyleyken, ilgili alandan ishal sikayeti sebebi ile hiçbir hasta sevki olmamistir, ilgili alanin kayitlarinda da bir sevk bilgisi yoktur. Bölgede salgin hastalik oldugu iddiasi üzerine ilgili alanda tutulan hasta kayitlari incelenmistir. Kayitlara göre bir önceki gün iddia edildigi gibi 500 degil 332, son 24 saatte ise 251 hastanin bakildigi görülmüstür. Ayrica son 24 saatte yalnizca 1 hastanin ishal sikayeti, 1 hastanin kusma, 1 hastanin da bulanti sikayeti ile basvurdugu görülmüstür. Ilgili sahsin beyaninin asilsiz oldugu kayitlarla sabittir. Bu durum bir salgini isaret etmedigi gibi, geçmis normal dönemlerin vaka oranlari ile tam uyumludur. Özetle salgin olduguna isaret eden hiç bir bulgu saptanmamistir. Bakanligimiz ekipleri son üç gün içinde ishal sikayeti olan tüm hastalara ulasmis ve durumlarini kontrol etmistir. Ishal sikayeti olan 12 hastamizin tamaminin durumunun iyi oldugu belirlenmistir” ifadelerini kullandi.

“Bölgede salgin riskini erken tespit için sendromik sürveyans çalismalari araliksiz devam etmekte”

Bölgede salgin hastaliklara karsi çalismalarinda devam ettigini ifade eden Koca “Bölgede salgin riskini erken tespit için sendromik sürveyans çalismalari araliksiz devam etmekte ve deprem felaketini yasadigimiz hiçbir ilimizde salgin durumu olmadigini açikça ortaya koymaktadir. Ayrica, deprem sonrasi Halk Sagligi Komisyonumuz da bölge verilerini anlik izlemekte ve salgin hastaliga isaret eden bir durum olmadigini teyit etmektedir. Özetle, Iyi Parti Genel Baskani Danismani unvanini kullanan ve kendisini sözde bashekim olarak tanitan Dr. Hasan Sami Özvarinli’nin iddialari sorumsuzca ve tamamen mesnetsizdir. Nedeni anlasilamayan ve kitleleri yanlis yönlendiren bu tür eylemlerin, korku ve endiseye yol açmasi, salgin hastalik kadar tehlikelidir. Halk sagligini riske ederek bu tür sorumsuzca davranis sergileyenler hakkinda gerekli takibat yapilacaktir. Vatandaslarimiz müsterih olsun. Bir kez daha ifade etmekte yarar görüyorum. Depremden etkilenen bölgelerde saglik hizmetleri ve halk sagligi tedbirleri en üst seviyede yürütülmektedir. Bölgede salgin hastaliga isaret eden bir durum kesinlikle yoktur” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI