'Ahlat'ta Ay Ve Yildiz, Beyhan Ve Haluk Karamagarali' Biyografi Belgeseli Galasi Yapildi

Bitlis’in Ahlat ilçesinde TRT Avaz tarafindan çekimleri yapilan “Ahlat’ta Ay ve Yildiz, Beyhan ve Haluk Karamagarali” biyografi belgeseli galasi ve ilk gösterimi yapildi.

'Ahlat'ta Ay Ve Yildiz, Beyhan Ve Haluk Karamagarali' Biyografi Belgeseli Galasi Yapildi
Ahlat’ta 2 gündür devam eden "Tarihin Görgü Taniklari Ayaga Kalkiyor Projesi Ahlat Çalistayi" sonunda Ahlat’ta uzun yillar yüzey arastirmalari ve yürütülen kazilara bilimsel baskanlik yapan Beyhan ve Haluk Karamagarali çiftinin hayat hikayelerinin anlatildigi, TRT Avaz tarafindan çekimleri yapilan “Ahlat’ta Ay ve Yildiz, Beyhan ve Haluk Karamagarali” biyografi belgeseli gala ve gösterimi Ahlat Halk Egitimi Merkezi konferans salonunda yapildi. Belgesel gösterimi öncesi konusma yapan TRT Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Oguzhan Bilgin, “Büyük hikayeler bizim tarihimizde bolca bulunmaktadir. Ama bu hikayeler anlatilmadigi zaman anlami çogu zaman bilinmiyor ve hak ettigi degeri çogu zaman da göremeyebiliyor. Bu yüzden de kültür ve sanatta medya burada çok önemli rol oynuyor. Burada Anatolia’yi Türkiye yapan bu kutlu yürüyüsün baslangici olan Anadolu’daki kapiyi açan Ahlat’ta Türk’ün tarihini topragin altindan kazarak gün yüzüne çikaran ve bunu da çok büyük mücadeleler içerisinde yapan iki büyük kahramani Haluk Karamagarali ve Beyhan Karamagarali hocalarimizi merhum anlatan belgeselin galasinda beraberiz. Bu benim için çok anlamli ve çok anlamli bir an. Bu belgeselde bir sekilde TRT’nin de var olmasi TRT’nin de destekliyor olmasi TRT açisindan da çok büyük bir gurur meselesi. Benim için de burada bu konusmayi yapmam içinde bir vesile olusturuyor. Hos geldiniz, seref verdiniz hepinize tesekkür ediyorum. Özellikle Nakis Karamagarali hocamiz burada. Onun burada hepimizin yaninda olmasi bizim için çok degerli” dedi.

MHP Genel Baskan Basdanismani ve Ankara Haci Bayram Veli Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy’da yaptigi konusmada, “Hesap yapmadan yapmasi gerekeni yapan insanlarin inandigi degerler için yüregini ortaya koyan imkansizliklari zorlayarak mücadele veren insanlarin unutulmadigini görmek ve bunu gelecek nesillere aktarmak Ahlat için Türk Islam degerleri için, insanlik için gelecekte yeni heyecanlar duyacak gençlerin yetismesine bu alanda çalisma yapan degerli bilim insalarinin, sanat insanlarinin yeni çalismalar yapmalarina katki verecek duygulardir ve düsüncelerdir diye düsünüyorum. Ama olmasi gereken bir is böylesi güzel bir toplanti da ateslendi. Durumdan vazife çikartanlar inisiyatif aldi ve bugün Ahlat’ta yapilan kiymetli konusmalarin ve degerlendirmelerin yapildigi çalistayin gala gecesiyle birlestirilmesi bir okadar daha güzel oldu” diye konustu.

Son olarak konusma yapan Beyhan ve Haluk Karamagarali çiftinin çocuklari Prof. Dr. Nakis Karamagarali ise rahmetli anne ve babasini konu alan belgesel filmi için TRT’ye ve emek verenlere tesekkür etti. Karamagarali sözlerini söyle sürdürdü, “Belgeselde benim için de gurur vesilesi olan bir çabanin, emegin, adanmisligin ve Ahlat’a ait ruhlarin hikayesine tanik olacaksiniz. Prof. Dr. Beyhan Karamagarali 2007 yilinda amansiz hastaliginin tekrarladigini Ahlat’ta iken ögrendiginde tek üzüldügü Ahlat’a tekrar gelemeyecegi olmasi oldu. Henüz 30’lu yaslarinin basindan beri çocuklari yerine koydugu, sevdigi, oksadigi ve baglandigi mezar taslariyla tek tek vedalasti ve mezarligin arka kapisina dogru düsünceli agir adimlarla yürüyerek Ahlat’a veda etti. 2008’in Ekim ayinda zorlu ve yipratici mücadelenin sonunda hayata veda ederken gömülmek istedigi yerin kizi Nakis’i Ahlat’a ilk geldiginde gölgesine biraktigi o kuru agacin dibi oldugu ögrenildi. Bu nasil bir sevda, nasil bir adanmislikti. Prof. Dr. Haluk Karamagali ise büyük bir sevgi ile bagli oldugu esinin vefatina dayanamayarak 3,5 ay sonra 2009 Ocak ayi sonunda onun pesinden gitti. O da esinin yanina gömülmek istemisti. Ahlat’a definleri mümkün olamadi. Ancak yan yana uyuduklari mekanlarina tarafimdan Ahlat’in topragi serpildi. Daha sonra ise Ahlat’tan getirilen Ahlat taslarinin üzerine Selçuklu Mezarligindan seçilen motiflerin kullanildigi mezar taslari kullanildi. Bu da Beyhan ve Haluk Karamagarali’nin Ahlat’a olan sevdalari ve Ahlat’a adanmis hayatlari önemli bir nisanesi olarak sonsuzluga giden yolda onlara eslik etmektedir.”

Konusmalarin ardindan TRT Avaz tarafindan çekimleri yapilan “Ahlat’ta Ay ve Yildiz, Beyhan ve Haluk Karamagarali” biyografi belgeseli gösterimi yapildi.

Belgesel gala ve gösterim programina Merkez Valisi Mustafa Toprak, Ahlat Kaymakami Fikret Dag, Ahlat Belediye Baskani A.Mümtaz Çoban, çalistaya katilan üniversite rektörleri ve akademisyenler ile vatandaslar katildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.