Kepez'de Kurban Satis Ve Kesim Yerleri Belli Oldu

Kepez’de 20 Temmuz’da baslayacak olan Kurban Bayrami hazirliklari kapsaminda kurban satis ve kesim yerleri belli oldu. Ilçede iki noktada kurulan geçici hayvan pazarinda, kurbanlik satislari basladi.

Kepez'de Kurban Satis Ve Kesim Yerleri Belli Oldu
Kepez Belediyesi, 9 mahalledeki kapali semt pazari alanini kurban kesim yeri; Fevzi Çakmak ile Çamlica mahallelerindeki iki noktayi da kurban satis yeri olarak belirledi. Kurban satis ve kesim yerleri olarak belirlenen alanlarin hazirlanmasi ile sosyal ihtiyaçlarinin karsilanmasina yönelik çalismalar da basladi.

Korona virüs tedbirleri kapsaminda, satis yerlerinde kontrollü giris, kesim yerlerinde ise randevulu sistem uygulamasi olacak.

“Küçükbas hayvan pazari Fevzi Çakmak’ta”

Kepez Belediyesi Encümeninin aldigi karar kapsaminda ilçede küçükbas hayvan pazari Fevzi Çakmak Mahallesi’nde, büyükbas hayvan pazari ise Çamlica Mahallesi’nde kuruldu.

Süleyman Demirel Bulvari’ndaki Varsak Trafo Merkezi'nin kuzeyinde, yerlesimin olmadigi 10 dönüm alanda kurulan küçükbas hayvan pazarinin zemini, micir serilerek iyilestirildi. Kepez Belediyesi, 140 adet küçükbas hayvan çadirinin bulundugu pazar alaninda, yeme-içme, tuvalet, dus ve lavabo alanlari olustururken, pazarin elektrik ve su ihtiyacini da karsiladi.

“Büyükbas hayvan pazari Çamlica’da”

Büyükbas hayvan pazari ise önceki yillarda oldugu bu yil da Çamlica Mahallesi Köseler Sokak’ta, Antalyalilara hizmet verecek. Çevresinde konut yerlesiminin olmadigi 45 dönüm alana kurulan pazarda, 82 adet büyükbas hayvan çadiri bulunuyor. Zabita karakolu binasi, hirdavatçi dükkâni, restorani ve mescidi bulunan; dus, tuvalet, elektrik ve su alt yapisi olan pazara ulasimi saglayan karayolu da sicak asfaltla kaplandi.

Türkiye’nin degisik illerinden gelen hayvan üreticilerinin, her iki pazarda yerlerini almasiyla kurbanlik hayvan satislari basladi.“24 saat dezenfekte”

Kepez Belediyesi, zabitanin 24 saat görev yaptigi kurban satis alanlarinda bulunan yeme içme alanlarini, tuvalet, dus ve lavabolari sik sik temizligini yaparak, dezenfekte ediyor. Pazar alanlarindaki hayvan gübreleri de her gün düzenli olarak aliniyor ve sinek ilaçlamasi yapiliyor. Kurban satis alanlari, pandemiye karsi da ilaçlanarak, hijyenik hale getiriliyor. Hayvanlarin su ihtiyaci da belediye tarafindan karsilaniyor.

“9 ayri bölgeye kesim noktasi”

Kepez Belediyesi, kurban kesim yerlerini de, genel saglik sartlarina uygun, dezenfekte edilebilir, zemininde su biriktirmeyen, yeteri derecede aydinlatma ve havalandirmasi bulunan mekanlardan seçti. Kesim yerleri, insanlarin sosyal ihtiyaçlarini karsilayacak sekilde hazirlanacak. Belediye Encümeni karariyla Zafer, Yenidogan, Varsak Karsiyaka, Teomanpasa, Varsak Ayanoglu, Safak, Çamlibel, Gazi mahalleleri ile Yeni Mahalle’de bulunan kapali semt pazarlarinda, kurban kesim noktalari olusturuldu. Ilçe sakinleri, kurbanlarini bu noktalarda kesebilecekler. Kepez Belediyesi, Zafer Mahallesi Cumartesi Pazari’nda ücretsiz kesim hizmeti verecek. Kesim yerlerinde kasaplik belgesi olan kisiler görevlendirilecek. Kepez Belediyesi Temizlik Isleri Müdürlügü ekipleri, Islami kurallara uygun sekilde kesimlerin yapilacagi pazar alaninin temizligini, her kesimden sonra yapacak. Zabita Müdürlügü personelinin de bulunacagi kesim noktalarinin su ve elektrik ihtiyaci da karsilanacak.

“Kurban için saglikli ortamlar olusturduk”

Kepez Belediye Baskani Hakan Tütüncü de, ilçe sakinlerinin kurban ibadetlerini sorunsuz bir sekilde yerine getirebilmeleri için gerekli önlemleri aldiklarini söyledi.

Ttütüncü, “Bu noktalarin her türlü sosyal ihtiyaçlari belediyemiz tarafin karsilanacak. Hemsehrilerimizin, kurban ibadetlerini sorunsuz sekilde yerine getirebilmeleri için kurban kesim ve satis yerlerinde belediyemiz 24 saat esasina göre görev yapacak. Hemsehrilerimizden, kurban vecibelerini yerine getirirken, korona virüs tedbirlerine titizlilikle uymalarini rica ediyorum. Anadolu’nun degisik illerinden ilçemize gelen hayvan üreticilerimizi de misafirimiz olarak görüyoruz. Üreticilerimize, ticaretlerini en güzel sekilde yapabilmeleri için her türlü altyapisi, sosyal imkanlari bulunan pazar alanlari olusturduk. Bu pazar alanlarinin, temizliginden ilaçlanmasina kadar ihtiyaçlarini karsilayacagiz. Kurban Bayramimizin kalplerimizi birbirine daha da yakinlastirmasini diliyorum. Birligimizi, kardesligimizi normallesme süresinde en güzel sekilde yasayabilecegimiz bir bayram olmasini temenni ediyorum” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.