Demirtas Açiklamasi 'Çalisanlarimizin Can Güvenligi Bizler Için Çok Önemli'

Ilkadim Belediyesi Yapi Kontrol Müdürlügü, Ilkadim bölgesindeki yapi denetim kuruluslari ile toplanti yapti. Halka daha iyi ve etkili bir hizmet verebilmek adina yapilan toplantida insaat sektöründe yasanan aksakliklar da masaya yatirildi.

Demirtas Açiklamasi 'Çalisanlarimizin Can Güvenligi Bizler Için Çok Önemli'
Ilkadim Belediyesi, ilçedeki insaatlarda yapi kontrol uygulamalarinda olumsuzluk yasanmamasi için titiz bir çalisma sergiliyor. Bu çalismalar kapsaminda ilçedeki insaatlarda yapi denetimi yapan firmalarla koordine halinde bulunuyor. Ilkadim Belediye Baskani Necattin Demirtas’in bu konudaki tecrübe ve deneyimini konunun muhataplari ile paylasarak vatandasin güvenli yasam alanlarina kavusmasini hedefliyor. Bu çerçevede Ilkadim Belediyesi Yapi Kontrol Müdürlügü bünyesindeki teknik ekibini ilçede faaliyet gösteren yapi denetim firmalari ile bulusturdu. Toplantida yapi denetim firma temsilcilerine ilçedeki insaat faaliyetleri ve yasanan sorunlari ve çözüm önerilerini konusuldu.

“Çalisanlarimizin can güvenligi bizler için çok önemli”

Belediye Konferans Salonu’nda gerçeklesen toplantida konuya hakim birisi oldugunu belirten Baskan Demirtas, “Yapi denetim kuruluslarinin imar mevzuatina göre proje inceleme ve yapilarin ruhsat eklerine uygun olarak insa edilisini denetlemesi önem arz eden bir durum. Bununla birlikte yapi denetim kuruluslarinca is güvenligi ile ilgili alinmasi gereken tedbirlerin denetlemelerin titizlikle yürütülmesi gerekmektedir. Aksi durumda is kazalarinin meydana gelmesi nedeniyle özellikle çalisanlarin sakatlanmasina, hayatlarini kaybetmelerine neden oldugu durumlar ortaya çikabilir. Bizler için en önemli noktalardan birisi de çalisanlarimizin güvenligidir. Bu noktada gerekli tedbirlerin alinmasi noktasinda ne gerekiyorsa eksiksiz yerine getirecegiz. Ilkadim Belediyesi olarak insaat ruhsati verme sürecini kisaltmak adina teknik ekibimizi güçlendirdik. Yapi denetimi sürecinde vatandasin sikinti yasamamasi için ekibimiz sizlerin isini kolaylastirmak adina üzerine düseni yapacaktir. Sizler de sikinti olusmamasi ve giderilmesi noktasinda mükelleflerinizi ve firmanizi iyi bilgilendirin. Toplantimiza katilim saglayan herkese tesekkür ediyorum” dedi.“Yapi denetim kuruluslari isin ciddiyetini anlamali”

Çözüm odakli bir toplantida bir araya gelerek ilçe halkimiza daha hizli ve iyi bir sekilde hizmet verebilmenin önem arz ettigini dile getiren Ilkadim Belediyesi Baskan Yardimcisi Cemal Kulein, “Ilkadim’da yapimi devam eden, yeni baslanan binalar için denetimlerin sikilastirilmasi ve daha titizlikle yapilmasi, yasal mevzuat çerçevesinde kamu adina yapilari kontrol etme ve projeleri inceleme yetkisi yapi denetim kuruluslarina verilmistir. Bu binalarin içinde insanlar yasamaktadir. Deprem bölgesi olan ülkemizde insan hayati için en önemli konuda denetim görevi yapmaktasiniz. Isinizin ciddiyetine uygun olarak hareket etmeniz elzemdir” diye konustu.“Görevini yerine getirmeyen kuruluslara idari müeyyideler uygulanacak”

Bu sektörün yasadigi sikintilari belediyecilik ve kent sekillenisi odakli bir boyutu oldugunu ifade eden Ilkadim Belediyesi Yapi Kontrol Müdürü Serdar Bektas, “Yapi ruhsati düzenlenmesi için hazirlanan uygulama projelerinin, imar mevzuatina uygunluk yönünden yapi denetim kuruluslarinca incelenip uygun bulunmasi halinde müdürlügümüze sunulmasi gerekmektedir. Ancak bazi yapi denetim kuruluslari gerekli incelemeleri yapmamaktadir. Bu durumda müdürlügümüzde yapilan incelemeler sonucunda uygulama projelerinin mevzuata uygun olmamasi nedeniyle düzeltmeye gönderilmesi nedeniyle ruhsat alma süreci uzamaktadir. Buna ek olarak yeni yapilan insaatin her safhasinda proje uygunluk denetiminin de yapi denetim kuruluslarinca yapilmasi gerekmektedir. Ancak müdürlügümüzce yerinde yapilan denetimlerde insaatlarda projeye uygun olmayan kisimlar tespit edilmektedir. Bu durumda iskan düzenlenememektedir. Görevini yerine getirmedigi için yatirim sürecinin uzamasina ayni zamanda insanlarin magdur olmasina sebebiyet veren yapi denetim kuruluslari ile ilgili gerekli idari müeyyideleri uygulanacaktir” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.