Çiftlik Bank Davasi Sanigi Mehmet Aydin'in Polisteki Sorgusu Bu Gece Basliyor

Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen ‘Çiftlik Bank’ davasi sanigi ‘Tosuncuk’ lakapli Mehmet Aydin’in polisteki ifade islemlerine bu gece baslanacak. Mali Suçlarla Mücadele Subesi ekipleri, Aydin’in getirdigi 300 sayfalik evraki inceledi ve müfettis raporlari ile karsilastirdi. Saniga yaklasik 60 sayfadan olusan soru hazirlandi.

Edinilen bilgilere göre, uzun süredir Interpol tarafindan ‘kirmizi bülten’ ile aranan ve 1 Temmuz’da Brezilya’da Türk makamlarina teslim olduktan sonra cumartesi günü sinir disi edilerek yurda getirilen “Çiftlik Bank” davasi sanigi Mehmet Aydin’in gözaltinda tutuldugu Istanbul Emniyet Müdürlügü’ndeki islemleri devam ediyor. Mali Suçlarla Mücadele Subesinde ilk ifadesi gece saatlerinde alinmaya baslanacak olan sanigin getirdigi evraklar incelenerek müfettis raporlari ile karsilastirildi. Beraberinde klasörler halinde getirdigi 300 sayfalik evraklarin karsilastirilmasi yapilirken, saniga yaklasik 60 sayfadan olusan soru hazirlandi. Yöneltilecek sorular arasinda firari olarak arandigi sirada yurt disinda kimlerle temas kurdugu ve beraberinde getirdigi belgeler de yer aliyor. Mehmet Aydin’a sorusturmanin kilit isimlerinden kirmizi bültenle aranan agabeyi Fatih Aydin’la ilgili de sorular yöneltilecek.

“Suç islemek amaciyla örgüt kurmak" ve "dolandiricilik" gibi çesitli suçlardan 75 bin 260 yila kadar hapis cezasi istemiyle hakkinda dava açilan Aydin’a Türkiye’de magdur ettigi kisilerin mali boyutu da soruldu.

Kamuoyunda "Tosuncuk" lakabiyla taninan Aydin, Türkiye’nin talebi üzerine cumartesi günü Brezilya tarafindan sinir disi edildikten sonra THY’ye ait TK16sefer sayili tarifeli uçakla Sao Paulo’dan Istanbul’a getirilmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.