Burkina Faso'da Güvenlik Sorunu Protesto Edildi

Burkina Faso'da, son dönem birçok can kaybina neden olan terör saldirilari ve ülkedeki güvenlik sorunu protesto edildi.

Basta baskent Vagadugu olmak üzere ülkenin birçok kentinde muhalefet ve sivil toplum örgütlerinin çagrisiyla es zamanli gösteriler yapildi.

Muhalefet lideri Eddie Komboigo, baskentteki Devrim Meydani'nda yaptigi konusmada, hükümetin göreve geldigi 2015'ten bu yana 1300 kisinin saldirilarda yasamini yitirdigini, 1 milyon 300 bin kisinin de yerlerinden oldugunu söyledi.

Sadece bu yilki terör saldirilarinda 500 kisinin hayatini kaybettigini animsatan Komboigo, terör mücadelenin sonuçlarinin "felaket" oldugunu belirtti ve güvenlik olmadan kalkinmanin da gerçeklesemeyecegine dikkati çekti.

Komboigo, ülke çapinda bugün ve yarin yapacaklari eylemlerle saldirilarda hayatini kaybedenleri de anmak istediklerini sözlerine ekledi.

Sahel bölgesinde yer alan Solhan köyünde 4-5 Haziran'da düzenlenen terör saldirisinda 130 sivil yasamini yitirmis, ayni ay 10 polis de pusuya düsürülerek hayatini kaybetmisti.

Bir ayda bu kadar çok kayip verilmesi üzerine Cumhurbaskani Roch Marc Christian Kabore de elestirilerin hedefi olmus, özellikle muhalefet tarafindan beceriksizlikle suçlanmisti.

Kabore, iç kamuoyunda artan baskilar nedeniyle 27 Haziran'da terörle mücadelede yeni bir eylem plani açiklamis, birkaç gün sonra da Savunma Bakanliginin basina geçtigini duyurmustu.

Yaklasik 20 milyon nüfuslu ülkede, 2018'den bu yana terörle mücadelede 1,3 milyar dolar harcandigi da ortaya konmustu.

Komsu ülke Mali'de faaliyet gösteren El Kaide ve DEAS baglantili terörist gruplar, 2015'ten bu yana Burkina Faso'nun kuzey ve dogusunda sik sik saldiri düzenliyor.

Burkina Faso, Sahel'deki bir diger komsusu Nijer'le ortak askeri operasyonlar düzenlese de Mali'de konuslu terörist gruplarin gücünü zayiflatamiyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.