ÖZ IPLIK IS Baskani Ay'dan 'Kisa Çalisma Devam Etsin' Talebi

ÖZ IPLIK IS Sendikasi Genel Baskani Rafi Ay, kisa çalisma uygulamasi ve fesih yasaginin devam etmesini istedi. Türkiye’nin en rekabetçi oldugu tekstil ve hazir giyim sektörlerinin hem iç pazar hem de ihracat pazarinda belirsizliklerin devam ettigini belirten Ay, Türkiye’nin bu sektörlerdeki üretim ve isgücü kapasitesini riske atmamasi gerektigini söyledi.

ÖZ IPLIK IS Baskani Ay'dan 'Kisa Çalisma Devam Etsin' Talebi
ÖZ IPLIK IS Sendikasi Genel Baskani Rafi Ay, yaptigi açiklamada isçi kesimi ve isveren kesiminin taleplerini daha önce ilettigini hatirlatarak, “Tekstil ve hazir giyim ülkemiz için çok farkli kanallardan önem tasimaktadir. Imalat sanayiinde en fazla istihdam yapan sektörlerin önde gelenlerinden biridir. Imalat sanayiinde çalisan kadinlarimizin yarisi tekstil ve hazir giyim-dokuma sektöründedir. Ülkemize her yil 20 milyar dolarin üzerinde döviz girdisi saglamaktadir. Ithalatimizin çok üzerinde ihracat yapmaktayiz. Türkiye’nin her bölgesine dagilmis, gelir dagilimi ve sanayiyi ülke geneline yayginlastiran bir yapidadir" dedi.“Salgin, talep ve hammaddede belirsizlik yogun”

Tekstil ve hazir giyim sektörünün diger sektörlerden farkli özellikler tasidigina dikkat çeken Ay, söyle devam etti:

"Bu sektördeki kalifiye elemanlarin kaybi, sektör açisindan karsilanamayacak bir maliyettir. Türk tekstil ve hazir giyim endüstrisinde çalisan emekçilerimiz en güçlü rekabet unsurumuzdur. Yillardir baska ülkelere siparis vermeye kalkan global alicilar, her defasinda dönüp dolasip ürünlerini becerikli Türk isçisine emanet etmistir. Emekçimizi, çalisanimizi riske atmamaliyiz. Hükümetimizden, karar alicilardan hizla müdahale bekliyoruz. Tekstil ve hazir giyimde istihdam kaybi sadece istihdam kaybi degil, beceri, liyakat, kaliteli üretim, dolayisiyla rekabet gücü kaybidir. Iskolumuzun bazi kollarinda özellikle takim elbise-gömlek is yerlerinde hareketlilik gözleniyor ancak belirsizlik büyük oranda sürmektedir. Salginda emekçilerimiz büyük zorluk yasamistir. Ancak bu zorluklar henüz asilmamistir. Bu kadar önemli bir sektörde belirsizligin sürdügü bir ortamda risk alinmamali, koruma önlemleri devam etmelidir. Covid-19 salgininin seyrindeki iyilesme ve ülkemizin basarili asilama programina karsilik virüsün yeni varyantlarinin getirecegi yükü bilmiyoruz. Dünya Saglik Örgütü uyarilarini hala kaldirmadi. Daha da önemli olan unsur ise ne iç pazarda ne de dis pazarda talep belirsizligi sürmektedir. Ertelenmis bir talep oldugu, olumlu beklentilere isaret ettigi dogrudur ancak bunun boyutunun ne olacagina yönelik bir tahmin bulunmamakta, salgin öncesi dönemi yakalayip yakalayamayacagi bilinmemekte, üstelik hizlanacaksa talebin hangi dönemde hizlanacagi öngörülememektedir. Küresel olarak hammaddelerde belirsizlik devam etmektedir. Polimer hammaddelere iliskin ülkemizin sorunlari bilinmektedir. Tekstil, hazir giyim ve dokumada kullanilan polimer disi pamuk vb. hammaddelerde de belirsizlik yüksektir. Fiyatlardaki asiri dalgalanmalar bir yana tedarik sorunlari dahi ortaya çikabilmektedir."

Ay, sunlari dedi:

"ÖZ IPLIK IS sendikasi olarak gelecek 3 aylik dönemi risk üstlenmeden, isçimizi koruyarak, rekabet gücünü koruyarak görmemiz gerekiyor. Bu nedenle fesih yasagi devam etmelidir. Kisa çalisma uygulamasi devam etmelidir. Nakit destegi en az kisa çalisma uygulamasi ödemeleri seviyesine çekilmelidir. Ivedilikle tekstil-hazir giyim-dokuma emekçisini koruyacak bu önlemlerin alinmasi kritik önemdedir.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.