'MIT Tirlarinin Durdurulmasi' Davasinda Dosyasi Ayrilan Can Dündar Hakkinda Yakalama Karari

Mahkeme, yurtdisinda bulundugu belirtilen Dündar hakkinda ayrica iade islemleri konusunda iade talepnamesi ve kirmizi bülten çikarilmasina dair islemlerin yapilmasina karar verdi.

MIT tirlarinin durdurulmasina iliskin davada bir müsteki yönünden dosyasi ayrilan firari sanik Can Dündar hakkinda, iade islemleri konusunda iade talepnamesi ve kirmizi bülten çikarilmasina dair islemlerin yapilmasina karar verildi.

Istanbul 14. Agir Ceza Mahkemesindeki ilk durusmaya, firari sanik Can Dündar ve mazeret bildiren avukati katilmadi. MIT Baskanligini temsilen Hazine avukati Timuçin Üzel de durusmada hazir bulundu.

Durusmada söz alan Hazine avukati Üzel, suçtan zarar görme ihtimaline binaen müdahilliklerine karar verilmesini talep etti.

Ara kararini açiklayan mahkeme heyeti, Can Dündar hakkinda, dosya kapsami, isnat edilen suça iliskin kuvvetli süphenin varligini gösteren deliller, sanigin uzun süredir firari olarak baska dosyalardan aranmasi, mahkemenin baska dosyasindan aldigi ceza sebebiyle kirmizi bülten ve iade islemlerinin beklenmis olmasi ve isnat edilen suç niteligine göre, tutuklanmasina yönelik yakalama emri çikartilmasina hükmetti.

Sanigin yurtdisinda ve halen Almanya'da bulundugunun anlasildigini bildiren heyet, iade islemleri konusunda iade talepnamesi ve kirmizi bülten çikarilmasina dair islemlerin yapilmasina karar verdi.

MIT Baskanliginin suçtan zarar görme ihtimaline binaen davaya müdahilligine hükmeden heyet, durusmayi 6 Ekim'e erteledi.

- Davanin geçmisi

MIT tirlarinin durdurulmasina iliskin davada yargilanan firari sanik eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayin Yönetmeni Can Dündar, "gizli kalmasi gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadiyla temin etmek" ve "örgüt (FETÖ) içindeki hiyerarsik yapiya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardim etmek" suçlarindan 23 Aralik 2020’deki durusmada 27 yil 6 ay hapis cezasina çarptirildi.

Dündar hakkinda bir müsteki yönünden, “devletin güvenligine ve siyasal yararlarina iliskin gizli kalmasi gereken bilgileri açiklama” ve “devleti gizli kalmasi gerekene bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amaciyla temin etme” suçlarindan ifadesi alinmadigi gerekçesiyle dosyasi ayrilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.