TBMM Baskani Sentop Açiklamasi 'Türkiye Artik Anayasa Tartismasinda Ilkesel Bazda Tartismalar Dönemini Kapatmali'

TBMM Baskani Mustafa Sentop, "Türkiye artik anayasa tartismasinda ilkesel bazda tartismalar dönemini kapatmali" dedi.

TBMM Baskani Sentop Açiklamasi 'Türkiye Artik Anayasa Tartismasinda Ilkesel Bazda Tartismalar Dönemini Kapatmali'
Türkiye Büyük Millet Meclisi Baskani (TBMM) Baskani Mustafa Sentop, Tokat Gaziosmanpasa Üniversitesi (TOGÜ) Yerleskesi 15 Temmuz Konferans salonunda II. Uluslararasi Uygulamali Istatistik Kongresi açilis törenine katildi.

Kongrede konusma yapan TBMM Baskani Mustafa Sentop, günümüzde çevre bilimlerinden ekonomiye, birçok alanda istatistik verilerin önemine degindi. Baskan Sentop, hükümetlerin karar mekanizmalarinda da istatistik verilerin önemli oldugunu ve istatistik biliminin hayatimizi sekillendiren bir dal oldugunu ifade etti.

Osmanli arsivlerinde genis istatistik belgeler bulundugunu söyleyen TBMM Baskani Mustafa Sentop, iktisadi, idari, hukuki ve askeri verilerin bu anlamda öneminden bahsederek karar asamasinda bu verilerin önemli olduguna deginerek, istatistik verilerin insanlarin güven duygusunu pekistirdigini vurguladi.

"Türkiye artik anayasa tartismasinda ilkesel bazda tartismalar dönemini kapatmali"

Kongrenin ardindan Tokat Valisi Ozan Balci’yi makaminda ziyaret eden TBMM Baskani Sentop, basin mensuplarinin sorularini cevapladi. 4. Yargi paketinin mecliste komisyondan geçtigini belirten Sentop, bu hafta Makine Kimya Kurumu ile ilgili düzenlemenin görüsülecegi söyledi.

TBMM Baskani Sentop, sivil anayasa ile ilgili sorulara, “Türkiye uzun zamandir adi konulmamis bir anayasa tartismasi yasiyor. Bu niçin söylüyorum bazi siyasetçiler, bazi siyasi partiler bir hükümet sistemi degisikligi öneriyorlar. Bazi siyasi partilerin güçlendirilmis iyilestirilmis parlamenter sistem önerisi var. Bu ancak anayasa degisikligi ile mümkün olabilecek bir sey. Dolayisi ille parlamenter sistem baskanlik sistemi tartismasi varsa bu bir anayasa tartismasidir. Dolayisi ile Sayin Cumhurbaskanimizin önerisi ile gelin o zaman yeni bir anayasa yapalim demek. Anayasayi kismen tartisacagina gelin hep beraber anayasayi yeni bir anayasa olarak, darbe, 12 Eylül anayasasini degistirerek yeniden sivil vatandaslarimizin oylari ile belirlenen bir parlamentonun yapacagi Anayasa olsun demistik. Bu konu da çalismalar var. Benim beklentim ilkeler bazinda, perspektifler bazinda degil madde madde herkesin somut önerisini ortaya koymasi. Çünkü 2011 seçimlerinden sonra da yeni Anayasa tartismasi vardi. 2011 sonlarinda bir uzlasma komisyonu kurulmustu. Bende o komisyonda AK Partiyi temsilen görev yapanlardan birisi idim. Orada siyasi partilerin somut önerileri ortaya çikti. Mesela ‘Güçlendirilmis Parlamenter Sistem’ dedigimizde genel olarak herkes kendisine göre bir sey anliyor. Parlamentonun daha güçlendirildigi bir sistem gibi anliyorlar. Aslinda öyle degil tam tersi, güçlendirilmis parlamenter sistem literatürde var. Yürütmenin güçlendirildigi bir sistem, parlamentonun degil. Nasil güçlendiriliyor? Hükümetin kurulusu kolaylastiriliyor. Salt çogunlukla degil alelade çogunlukla kuruluyor. Düsmesi zorlastiriliyor, düsürmek için gen soruda oy sayisi artirtiliyor. Onun disinda bir alternatif buldugunuzda hükümeti düsürüyorsunuz. Bunlar güçlendirilmis parlamenter sistemin özellikleri. Mesela kanunlarin çikmasi kolaylastiriliyor. Güçlendirilmis parlamenter sistem parlamentonun degil hükümetin güçlendirildigi parlamenter sistemdir. Ama böyle isimler üzerinden konustugumuzda herkes için doldurabiliyor. Öyle degil. Türkiye artik ilkesel bazda tartismalar dönemini kapatmali anayasa tartismasinda. Bunu yerine somut, madde madde nasil bir hükümet sistemi öngörülüyor. Cumhurbaskanin konumu ne olacak, hükümet nasil kurulacak? Tüm bunlari içeriden temennilerden ibaret degil somut metinlerin ortaya çikmasi lazim. Bunun üzerinden siyasi partiler önerilerini ortaya koyduktan sonra bunlar uzlastirilabilir mi? Uzlastirilamaz mi? Bakmak lazim. Önerileri görmek lazim. Henüz öyle öneriler yok. Çok afaki ilke düzeyinde soyut önerilerle konusuyoruz. Devam ediyoruz" diye konustu.

Baskan Sentop, basin açiklanmasinin ardindan Tokat Belediye Baskani Eyüp Eroglu’nu makaminda ziyaret etti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.