Trump'in Kovid-19'A Yakalanan Kisileri Guantanamo'ya Göndermek Istedigi Iddia Edildi

Eski ABD Baskani Donald Trump'in, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininin ilk günlerinde virüse yakalanan kisileri, Küba'nin Guantanamo Körfezi'nde bulunan askeri üsteki hapishaneye göndermek istedigi öne sürüldü.

Washington Post Muhabiri Yasmeen Abutaleb ve Damian Paletta tarafindan kaleme alinan ve Donald Trump yönetiminden 180 kisiyle yapilan röportajlara dayanan "Kabus Senaryosu: Trump Yönetiminin Tarihi Degistiren Salginla Mücadelesinin Içinden" baslikli kitapta, salginin ilk günlerine isik tutuldu.

29 Haziran'da yayimlanmasi planlanan kitabin basina sizan bazi kisimlarinda ise ilginç detaylar yer aldi.

Söz konusu kitapta Trump'in, Subat 2020'de yapilan ve yurt disinda Kovid-19'a yakalanan Amerikalilari evlerine getirmenin tartisildigi bir toplantida, "Bu kisileri koyacagimiz bir ada yok mu? Guantanamo'ya ne dersiniz? Biz ancak ticari mallari ithal ederiz, virüsü degil." dedigi öne sürüldü.

Trump'in yardimcilarinin, söz konusu fikre Trump ikinci kez dile getirdiginde siddetle karsi çiktigi ve böylece de bu fikrin bir daha dillendirilmedigi kaydedildi.

Ayrica Trump'in salginin ilk günlerinde yasanan test krizinden dolayi da oldukça rahatsiz oldugu ve 18 Mart 2020'de yapilan bir toplantida çevresindekilere bagirarak, "Bu testler yüzünden seçimi kaybedecegim. Hangi salak testlerin sorumlulugunu federal hükümete yükledi?" dedigi belirtildi.

- Guantanamo insan haklari ihlalleriyle aniliyor

Eski ABD Baskani Barack Obama, 2001'deki 11 Eylül saldirilari sonrasi ABD'nin yurt disinda yakalayip tutukladigi terör süphelilerini topladigi Guantanamo Hapishanesini kapatmayi taahhüt etmisti.

Obama, en son Ocak 2017'nin baslarinda, görevi Donald Trump'a devretmeden hemen önce Guantanamo'dan tutuklu nakletmis ve hapishanede 40 kisi kalmisti.

Trump, seçim kampanyasi sirasinda insan haklari ihlallerinin de söz konusu oldugu tartismali tutukevini kapatmayacagini açiklamisti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 12 Subat'taki günlük basin toplantisinda, Baskan Joe Biden yönetiminin Guantanamo Hapishanesini 4 yillik görev sürelerinin sonuna kadar kapatmayi planladigini söylemisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.