Gürcistan Cumhurbaskani Zurabisvili, Güney Osetya'nin Isgal Hattinda Kiskirtici Girisimlerin Devam Ettigini Belirtti

Gürcistan Cumhurbaskani Salome Zurabisvili, ülkesinin yasadigi toprak bütünlügü sorunlarinin sürdügünü ve özelikle Güney Osetya'nin isgal hattinda provokasyon girisimlerinin bugüne kadar yasandigini söyledi.

Zurabisvili, Gürcistan'in baskenti Tiflis'te resmi temaslarda bulunan Litvanya Cumhurbaskani Gitana Nauseda'yi Orbelianebi Cumhurbaskanligi Sarayi'nda resmi törenle karsiladi.

Basina kapali düzenlenen bas basa ve heyetler arasi görüsmelerin ardindan iki lider, Gürcistan'in toprak bütünlügü, NATO ve Avrupa Birligi (AB) ile entegrasyonunu destekleyecek bir memorandumu imzaladi.

Imza töreninin ardindan düzenlenen ortak basin toplantisinda konusan Zurabisvili, Nauseda'nin ilk kez resmi ziyaretle Tiflis'e geldigini, bu ziyaretin sonucu iki ülke arasindaki var olan güçlü ikili iliskilerin daha da pekistirilecegini söyledi.

Litvanya'nin, Gürcistan'in NATO ve AB üyeligini destekleyen bir ülke olduguna dikkati çeken Zurabisvili, "Bu zor yolda bize eslik eden böyle somut bir dost ülkemiz var ve bunu bilmemiz çok önemli." dedi.

Ülkesinin yasadigi toprak bütünlügü sorunlarina deginen Zurabisvili, Gürcistan'dan tek tarafli bagimsizligini ilan eden Abhazya ile Güney Osetya'da yasanan zorluklarin devam ettigini vurguladi.

Zurabisvili, "Isgal konusunda gerginlik azaltilmasi yerinde, isgal hattinda (Güney Osetya) kiskirtici girisimler devam ediyor, insanlarin yasa disi olarak kaçirilmasi süreci devam ediyor maalesef." degerlendirmesinde bulundu.

Iki ülke arasinda basta güvenlik olmak üzere çesitli alanlarda is birliginin sürdürülecegini kaydeden Zurabisvili, Nauseda ile görüsmesinde Karadeniz bölgesinin güvenlik konularini da ele aldiklarini aktardi.

- "Litvanya, Bükres'in kararini somut bir sekilde koruyor"

Nauseda ise konusmasinda Gürcistan'da bulunmaktan büyük memnuniyet duydugunu belirterek, birbirinden uzak olmalarina ragmen iki ülkenin benzer degerlerinin bulundugunu dile getirdi.

Rusya'nin Gürcistan'a yönelik saldirgan politika uyguladigini vurgulayan Nauseda, Gürcistan'in toprak bütünlügü ve egemenligine somut destek verdiklerini kaydetti.

Dün, Güney Osetya'nin isgal hattina yakin Tiflis yönetiminin kontrol ettigi bölgelerde incelemelerde bulundugunu aktaran Nauseda, "Orada gerçekten savasin aci sonuçlari görünüyor." dedi.

NATO'nun 2008 Bükres Zirvesi'nde Gürcistan'in bir NATO üyesi ülke olacagina kesin karar verildigini hatirlatan Nauseda, "Litvanya, Bükres'in kararini somut bir sekilde koruyor ve Gürcistan'in bir NATO üyesi olmasini kaçinilmaz olarak görüyor." diye konustu.

Nauseda, Zurabisvili ile görüsmesi ardindan Gürcistan Basbakani Irakli Garibasvili ve Parlamento Baskani Kakha Kuçava ile ayri ayri bir araya geldi.

Nauseda'nin Gürcistan'daki temaslari yarin sona erecek.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.