Pakistan Basbakani Han, Suudi Arabistan Ile Iliskileri Övdü

Pakistan Basbakani Imran Han, Suudi Arabistan ile tarihsel olarak ortak inanca dayanan uzun süreli kardeslik baglarina sahip iki ülke olduklarini söyledi.

Han, Suudi Arabistan'in El-Riyad gazetesine verdigi demeçte, iki ülke iliskilerine dair degerlendirmelerde bulundu.

Pakistan ve Suudi Arabistan'in tarihsel olarak uzun süredir devam eden kardeslik baglarina sahip oldugunu vurgulayan Han, iki ülke baglarinin köklerinin ortak inanca, ortak tarihe ve karsilikli destege dayandigini belirtti.

Han, her iki ülkenin 70 yildir özel bir bagi olduguna isaret ederek, "Geçmiste oldugu kadar günümüzde de bölgesel veya uluslararasi gelismelerin ardindan Suudi Arabistan ile iliskilerimizi yeniden konumlandirmak için hiçbir zaman nedene ihtiyacimiz olmadi. Iki ülke arasindaki iliskiler zamana direndi." dedi.

Suudi Arabistan ile iliskilerin ortakliga dönüsmesi konusunda istekli olduklarini vurgulayan Han, "Artik bu iliskiyi derin, çesitli ve karsilikli yarar saglayan bir stratejik ortakliga dönüstürmek bizim en ciddi arzumuzdur. Simdi yeni ve geleneksel olmayan isbirligi alanlarini kesfederek tarihi kazanimlari pekistirmek için çalisiyoruz. Ticari iliskilerimizin ve yatirim isbirligimizin mükemmel siyasi iliskilerle orantili olmasini istiyoruz." ifadelerini kullandi.

- "Yatirim Forumu'nun yatirim isbirligimizde yeni bir dinamizm baslatacagindan eminim"

Basbakan Han, Suudi Arabistan'a yaptigi son ziyarette Suudi-Pakistan Yatirim Forumu'na katilma firsati buldugunu ve burada iki ülkenin özel ve kamu sektörlerini, yatirim alanlarinda kullanilmayan potansiyeli gerçeklestirmek için bir araya getirmenin önemini vurguladi.

Suudi liderliginin 2030 vizyonu kapsaminda çesitli sektörlerde reformlar baslattigindan övgüyle bahseden Han, "Yatirim Forumu'nun yatirim isbirligimizde yeni bir dinamizm baslatacagindan eminim." dedi.

Han, son ziyaretinde, iki ülkenin 2030 vizyonu kapsamindaki yatirim alanlari ve firsatlarini, Pakistan'in kalkinma önceliklerini kesfederek ekonomik ve ticari iliskileri güçlendirmenin ve gelistirmenin yollarini gündeme getirdigini söyledi.

Han, Pakistan'in isçi gücüne katkida bulunabilecegini vurgulayarak, bilisim teknolojileri, altyapi gelistirme ve tarim gibi sektörlerde de uzmanlik paylasiminda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

Basbakan Han, Suudi Arabistan'in mali destegi hakkinda ise "Yil içinde 3 milyar dolar gönderilmesi ve 1,2 milyar dolarlik ödemesi ertelenen petrol destegi için son derece minnettarim." dedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.