Agri'nin 71 Yildir Çarki Dönen Su Degirmenini Diyadin Kaymakamligi Onaracak

Agri'nin Diyadin ilçesine bagli Yildizli köyünde yasayan 66 yasindaki Haci Yasar'in ilçede tek olan baba yadigari su degirmeni, kaymakamlikça onarilacak.

Anadolu Ajansinin haberlestirdigi degirmen hakkinda bilgi almak için Yildizli köyüne giden Kaymakam ve Belediye Baskan Vekili Alper Balci, isletme sahibi Yasar'la görüstü. Balci, baba yadigarina sahip çikan Yasar'a 71 yildir araliksiz çarki dönen degirmenin onarilacagi müjdesini verdi.

Balci, AA muhabirine, üstü toprak olan degirmenin açilarak saglam bir sekilde yapilacagini, çocuklugunda Adana'daki köylerinde de degirmen oldugunu ifade ederek, sunlari belirtti:

"Iyi ki bu haberi yapmissiniz. Biz de bu konuya dahil olduk. Diyadin'in son su degirmenini aktif hale getirecegiz. Bu degirmen bizim için çok önemlidir. Kaymakamlik olarak buraya sahip çikacagiz. Buranin tadilatini biran önce yapacagiz. Haci Yasar ustamizda burada ustaligini devam ettirecek. Tas ustalarini getirtip degirmenin çatisini yapacagiz. Çevre düzenlemesini de yapacagiz. Haci Yasar amcamiz burada rahatlikla ustaligini sergilesin diye degirmenimizi tamamen kullanima açacagiz. Bu son su degirmeni oldugu için bizim için kültürel bir mirastir. Burasida giderse Haci agabeyin ustaligi kalmayacak. Göreve geldigimizden beri Diyadin'in kültürünü yasatmak istiyoruz."

Isletmeci Yasar da degirmeninin teknolojiye yenilmemesi için ilerleyen yasina ragmen çalismaya devam ettigini anlatti.

Degirmen onarildiktan sonra daha rahat çalisabilecegi için mutlu oldugunu dile getiren Yasar, "Diyadin'in 70'e yakin köyü var ve sadece benim degirmenim çalisiyor. Kaymakamimiz degirmene geldigi için çok memnun oldum. Allah devletimizi var etsin, Kaymakamimizdan Allah razi olsun. Degirmenimizi onarimdan geçirildikten sonra daha güzel çalisacak. Burada arpa ve bugday ögütenler çok memnun kaliyor. Degirmene daha çok sahip çikacagim. Anadolu Ajansi haberimizi yaptigi için çok sevindik. Allah sizden ve devletimizden razi olsun." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.