Rize'nin 'Çay Çarsisi' Projesinde Sone Gelindi

Proje kapsaminda çay bardagi seklinde insa edilen 29 metre 40 santim uzunlugundaki bina ilgi görüyor Rize Ticaret Borsasi Baskani Mehmet Erdogan: 'Yer teslimleri basladi. Firmalarimiz gelip çalismalarini yapiyorlar. Alanlari doldurma ve aktiviteler konusunda çalismalar devam ediyor'

MUHITTIN SANDIKÇI - Rize'de yapimina 2020'de baslanan çay bardagi görünümlü binanin insasi sürüyor.

Rize Ticaret Borsasi Baskani Mehmet Erdogan, AA muhabirine 9 bin 500 metre alandaki Çay Çarsisi projesinin kentin marka yüzü olarak planlandigini anlatti.

Çayin Rize'nin yasam kaynagi ve vazgeçilmezi oldugunu ifade eden Erdogan, çaya katma deger kazandirmak ve diger illere örnek bir proje olacak çalisma baslattiklarini belirtti.

Rize'nin bir çay kenti olmasina ragmen kültürünü ve çayi anlatan mekanlarin az oldugunu söyleyen Erdogan, bu eksikligin giderilmesi amaciyla Rize Ticaret Borsasi olarak Çay Çarsisi projesini 2015 yilinda planladiklarini, 2020'de ise insasina basladiklarini söyledi.

Erdogan, Çay Çarsisi projesi içerisinde yer alan çay bardagi seklindeki binanin Türk çay kültürü için önemli olan "ince belli" bardaktan esinlenerek yapildigini aktararak, "Bugün nereye giderseniz ince belli çay bardagi ile sunum yapilir. Farkli bardaklar var ama bunun uygun olacagini düsündük. Bina projesini gelistirdikçe içerisindeki alanlari kullanmak istedik. Içerisinde 13D sinemayla çayin topraktan bardaga kadar olan serüvenini anlatacak ve yasatacak. Iki kat olarak çayin serüvenini ortaya koyacak müze planlandi. Gelen misafirlere yönelik farkli dillerde sunumlarin yapilacagi bir katta sunum alani planladik. En üst kati seyir terasi olarak 360 derece Rize'yi görebilecek alan olarak planladik." dedi.

Çay Çarsisi'nin Rize'deki her türlü çay hakkindaki sorulara cevap bulunacak alan olacaginin altini çizen Erdogan, söyle devam etti:

"Çay çarsisinda 6 kafemiz var. Her biri farkli bölgenin çaylarini demleyecek, o bölgenin suyu ile demlenecek, farkli sunumlar yapilacak. Kafelerin yanindan bardagin üst katina bir teleferik planladik. Asagida demlenmis çayi teleferik ile bardagin üzerine ulastiracagiz. Teleferik Rize'nin çokça kullanilan materyali. Bunu da burada kullanmak istedik. Restoraniyla, müzesiyle, degirmeniyle, kemer köprüsü ile Rize'yi ziyaret edenlere güzel bir ani birakmak için çalisiyoruz."

Erdogan, Çay Çarsisi'nin bitme asamasinda oldugunu vurgulayarak, "Iki yillik bir çalisma süreci. Daha erken planliyorduk. Yaz döneminde yetistirmeyi planliyorduk ama pandemi döneminde yasanan olaylar nedeni ile gecikme oldu. Yil sonunda sayin cumhurbaskanimizin da Rize programlarinda resmi açilis planliyoruz. Yer teslimleri basladi. Firmalarimiz gelip çalismalarini yapiyorlar. Alanlari doldurma ve aktiviteler konusunda çalismalar devam ediyor. Kasim 15 gibi hazir olacagiz ama sayin cumhurbaskanimizin gelisine göre resmi açilisimizi yapacagiz." diye konustu.

Çay bardagi seklindeki binanin çarsiya farkli bir hava kattigini anlatan Erdogan, "Bardagimizin yüksekligi 29 metre 40 santim. Bundan fazlasini istemedik." ifadesini kullandi.

Bardak ile ilgili çesitli tepkiler geldigini ifade eden Erdogan, "Çok az da olsa olumsuz tepkiler de aliyoruz. Genel olarak demli oldugu (binanin dis cephesinde koyu renk cam kullanilmasi) rengi farkli oldugu seklinde. Bunu da isik sistemi ile çözdügümüzde görecekler. Hedef isik animasyonlari ile bardagin büyüklügüne uygun olarak bir animasyon yapmak. Bardagin dolusunu görebilecegiz. Yüz yorumdan 95-96'si kesinlikle olumlu. Birkaç elestiri var ve onlari da degerlendirip yolumuza devam ediyoruz." sözlerine yer verdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.