Sirp Lider Dodik, AB'nin Bosna Hersek'in Dagilmasini Destekledigini Iddia Etti

AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano: 'AB’nin 27 üyesinin durusu bellidir ve çok açiktir. O da Bosna Hersek’in egemenligi ve toprak bütünlügüne çok güçlü ve saglam bagliliktir'

Bosna Hersek Devlet Baskanligi Konseyinin Sirp üyesi Milorad Dodik, 7 Avrupa Birligi (AB) ülkesinin Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Sirp Cumhuriyeti’nin (RS) bagimsizligini destekledigini öne sürdü.

Daha önce de ayrilikçi söylemleriyle gündeme gelen Sirp lider Dodik, katildigi bir televizyon programinda, Bosna Hersek'teki anayasal düzenin devrildigini ifade ederek ülkede 1992-1995 döneminde yasanan savasi sonlandiran Dayton Antlasmasi'nin aslina dönülmedigi takdirde RS'nin bagimsizligini ilan edecegini yineledi.

Bosna Hersek Yüksek Temsilciligi ve Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin Dayton karsiti kararlar aldigini belirten Dodik, "7 AB ülkesi RS'nin bagimsizligini destekliyor. Bu dogru. Ancak ülke isimlerini açiklamayacagim." dedi.

- AB'den Dodik'in iddialarina cevap

AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, basin toplantisinda, 7 AB ülkesinin Bosna Hersek’in dagilmasina destek verdigi iddiasini AB’nin nasil degerlendirdigi sorusunu yanitladi.

Stano, “AB’nin 27 üyesinin durusu bellidir ve çok açiktir. O da Bosna Hersek’in egemenligi ve toprak bütünlügüne çok güçlü ve saglam bagliliktir.” dedi.

Bosna Hersek’in birligi ve egemenligine olan bagliligin genel çerçeve oldugunu vurgulayan Stano, bu yoldan ayrilma çabalarinin AB tarafindan kabul edilmeyecegini ifade etti.

Stano, bölücü söylemlerin sonlandirilmasi çagrisinda bulundu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.