KEFEK Baskani Aksal, Kadinsiz Hedeflere Ulasilamayacagini Belirtti Açiklamasi

'Kadinlari geri planda tutarak ne Atatürk’ün dedigi muasir medeniyetler seviyesine ne de ülkemizin 2023 ve 2053 hedeflerine ulasabiliriz'.

TBMM Kadin Erkek Firsat Esitligi Komisyonu (KEFEK) Baskani ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, "Kadinlari geri planda tutarak ne Atatürk’ün dedigi muasir medeniyetler seviyesine ne de ülkemizin 2023 ve 2053 hedeflerine ulasabiliriz." dedi.

Trakya Üniversitesinden (TÜ) yapilan açiklamaya göre, Aksal, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiligi ve Trakya Üniversitesinin is birliginde, Balkan Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Sivil Toplum, Girisimcilik ve Siyaset Alanlarinda Kadinlar" adli toplantida yaptigi konusmada, KEFEK faaliyet alanindan söz etti.

Türk kadininin, Avrupa'nin birçok ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkina sahip oldugunu belirten Aksal, "Ama kadin milletvekili orani maalesef uzun yillar Mecliste 1’ler civarinda kalmis ve bugün geldigimiz noktada yüzde 17.2’ye ulasmistir. Bu kesinlikle yeterli degildir. Bu orani artirmak için hepimiz elinden geleni yapmak zorundayiz." ifadelerini kullandi.

Kadinlarin hayatin her alaninda yer almalarinin, sadece kadinlar için degil toplumun bütün kesimleri için hayati önem tasidigini aktaran Aksal, sunlari kaydetti:

"Kadinlari geri planda tutarak ne Atatürk’ün dedigi muasir medeniyetler seviyesine ne de ülkemizin 2023 ve 2053 hedeflerine ulasabiliriz. Bu hedeflere ulasmak için basta biz kadinlara büyük görevler düsüyor. Mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecegiz. Kadinlar olarak inanirsak basaramayacagimiz hiçbir sey yoktur. Bulgaristan'in farkli bölgelerinden gelen soydas kadinlarimizla bir arada olmaktan, onlarin basari hikayelerini ve mücadelelerini dinlemekten büyük mutluluk duydum. Bizler, konu ne olursa olsun Bulgaristan’daki ve Balkan cografyasindaki tüm soydas kadinlarimizin yaninda olmaya, onlarin daha da güçlenmesi için çalismaya devam edecegiz."

- "Bizim kadinlarimiz zorluklardan güçlenerek çikar"

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de bir diplomat olarak Bulgaristan'da görev yapmaktan ve Sofya'ya atanan ilk kadin büyükelçi olmaktan dolayi büyük bir gurur yasadigini belirtti.

Bulgaristan'daki soydas kadinlarin hayatin her alaninda basari hikayelerinden büyük mutluluk duydugunu bildiren Sekizkök, su degerlendirmelerde bulundu:

"Dünyanin her yerinde kadinlar önce ailelerini, sonra da çevrelerini daha iyi, daha güzel bir hale getirir. Onlarin hayalleri büyüktür. Ayni anda birçok görevi üstlenirler ve hepsinin altindan basariyla kalkarlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Dünyada her sey kadinin eseridir.' sözü, kadina verilen önemi açikça ortaya koymaktadir. Bizim cografyamizin kadinlari zorluklari sever, çünkü zorluklardan güçlü bir sekilde çikar. Sofya’da göreve basladigimdan bu yana gezilerim sayesinde temasta oldugum kadinlarin hepsi bana birçok sey ögrettiler."

- "Neyimiz varsa sizindir"

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoglu ise üniversitede egitim gören 5 bin Balkanli ögrencinin neredeyse 4'te birinin Bulgaristan'dan geldigini belirtti.

Bulgaristan'daki üniversitelerle yakin iliskide olduklarini, çesitli projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Tabakoglu, sunlari kaydetti:

"Burgaz Devlet Üniversitesi ile ortak hayata geçirdigimiz 3,3 milyon avroluk proje ile iki ülkeye can olan Meriç'i gelecege tasiyacagiz. Balkanlar'in en büyük saglik merkezi hastanemizin yani sira onkoloji klinigimiz, kemik iligi merkezimiz, epilepsi cerrahi merkezimiz ile ileri düzey saglik hizmetlerinin tamamini burada sunabiliyoruz. Tüm imkan ve gücümüzü Balkanlar'daki, Bulgaristan'daki soydaslarimizla paylasmak istiyoruz. Bizim olan ne varsa sizindir."

Açilis konusmalarinin ardindan "Kadin ve siyaset", "Kovid-19 salginin etkileri ve kadin" ve " Kadin ve girisimcilik" oturumlarinda, Bulgaristan Ulusal Meclis Baskan Yardimcisi Mukaddes Nalbant, Eski Cuma Milletvekili Imren Mehmedova, Mestanli Belediye Baskani Ilknur Kazim, Bulgar-Türk Rodop Folkloru ve Kültürü Dernegi Baskani Zekiye Hasan, TOBB Edirne Kadin Girisimciler Kurulu Baskani Elmas Aslan, LIF Vakfi Baskani Birsen Ibryamova, is insani Türkan Türker konusma yapti.

Rektör Tabakoglu'nun esi Uzman Dr. Nilgün Tabakoglu ve Büyükelçisi Sekizkök’ün fikri ile hayata geçirilen ve 2 gün süren toplanti, katilimcilarin kentin tarihi ve kültürel alanlarini, üniversite birimlerini ziyaretleri ve hediye takdimi ardindan sona erdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.