Fransa'dan Balikçi Sorunu Nedeniyle Ingiltere'ye 'Misilleme' Tehdidi

Fransa'nin Avrupa Birligi (AB) Islerinden Sorumlu Devlet Bakani Clement Beaune, Ingiliz sularinda avlanmalari için Fransiz balikçilara lisans vermemeye devam etmesi halinde Ingiltere'ye karsi 8 gün içinde misilleme yapacaklarini bildirdi.

Beaune, yaptigi açiklamada, yasanan balikçi sorununda çok sabirli davrandiklarini, Ingiltere'nin Fransiz balikçilara Ingiliz sularinda avlanmalari için gerekli lisansi, bilgi eksikligi nedeniyle degil siyasi tercihi sonucu vermedigini belirtti.

Bunun sadece Fransa'nin degil ayni zamanda Avrupa'nin da sorunu oldugunu ifade eden Beaune, bu konuda Avrupali ortaklarini harekete geçirdiklerini söyledi.

Beaune, Ingiltere'nin Fransiz balikçilara lisans vermemeye devam etmesi ve olumlu isaret almamalari halinde 8 gün içinde ulusal veya Avrupa düzeyinde misilleme yapacaklarini kaydetti.

AB ve Ingiltere arasinda 2021'deki balikçilik kotalarinin belirlenmesine yönelik müzakerelerde uzlasi saglanabildi ancak özellikle Fransiz balikçilar belirlenen bölgelerde faaliyet gösteremedi.

Ingiltere'ye bagli Jersey Adasi yönetimi, kendi sularinda avlanmaya devam etmek isteyen Fransiz balikçi teknelerinden, geçmisteki faaliyetlerine dair kanit sunmalarini istemisti. Bu durum, Ingiltere ve Fransa arasinda gerilime neden oldu.

Fransa, Jersey'in elektrigini kesme tehdidinde bulunmus, Fransiz balikçilar da adanin limanini ablukaya almisti.

Ingiliz hükümeti, Jersey Adasi'na önlem olarak iki donanma gemisi göndermis, Fransa da bunun ardindan misilleme olarak bölgeye iki donanma gemisi gönderme karari almisti.

Fransiz balikçilarin ablukasinin bitmesi üzerine donanma gemileri karsilikli olarak geri çagirilmisti. Fransa, balikçilik konusunda AB'nin Birlesik Krallik'a karsi daha kati davranmasini talep ediyor.

Mans Adalari'ndan olan Jersey'nin elektriginin yüzde 95'i yaklasik 14 mil uzakliktaki Fransa tarafindan saglaniyor. Kendine has bir yönetimi olan ve Kraliçe'nin bir temsilcisi bulunan ada, uluslararasi arenada Ingiltere tarafindan temsil ediliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.