TIM, 19 Ay Sonra Ilk Fiziki Ticaret Heyet Programini Azerbaycan'da Gerçeklestirdi

TIM Baskani Ismail Gülle: 'Salgin sürecinde durmadan çalistik, 19 aylik dönemde toplamda 72 ülkeye 94 sanal ticaret heyeti gerçeklestirdik' '(Azerbaycan ile) Birlik ve beraberlik ruhumuzu her alanda gelistirmeli ve is birligimizi daha da artirmaliyiz'.

Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM), 19 aylik aranin ardindan ilk fiziki ticaret heyeti programini Azerbaycan'da gerçeklestirdi.

TIM'den yapilan açiklamaya göre, TIM'in, Kovid-19'un ihracattaki etkilerini azaltmak hedefiyle olusturdugu Sanal Ticaret Heyeti programlari devam ederken, salgin nedeniyle yapilamayan fiziki ticaret heyetlerine de baslandi.

Çalismalar kapsaminda, 19 ay sonra ilk fiziki ticaret heyeti Azerbaycan'a yönelik düzenlendi. Ticaret Bakanligi koordinasyonunda Bakü'de düzenlenen ticaret heyetine TIM Yönetim Kurulu Üyesi Salahattin Kaplan baskanlik etti. Büyük ilgi gören temaslarda, 155 is görüsmesi gerçeklestirildi.

Açiklamada fiziki ticaret heyetine iliskin degerlendirmeleri yer alan TIM Baskani Ismail Gülle, salgin sürecinde durmadan çalistiklarini, 19 aylik dönemde toplamda 72 ülkeye 94 sanal ticaret heyeti gerçeklestirdiklerini bildirdi.

Fiziki olarak bir araya geldikleri etkinliklerin anlaminin bir baska oldugunu aktaran Gülle, sunlari kaydetti:

"Azerbaycan Türkü kardeslerimizle tipki geçmisimiz gibi gelecegimiz de, kaderimiz de bir. Iste bu yüzden 19 ay sonra ilk fiziki heyetimizi dost ve kardes ülkemiz Azerbaycan'a gerçeklestirdik. Iki devlet, tek millet düsturuyla neredeyse 100 yildir, her geçen gün daha da büyüyen bir kardeslik bilinciyle bugünlere geldik. Birlik ve beraberlik ruhumuzu, her alanda gelistirmeli ve is birligimizi daha da artirmaliyiz. Ticaret, gelistirmemiz gereken alanlarin basinda geliyor."

- "Kardes Azerbaycan'in ikinci en büyük ticari ortagiyiz"

TIM Yönetim Kurulu Üyesi Salahattin Kaplan da karsilikli ticarette son 19 yilda önemli bir gelisme kaydettiklerini aktararak, 2001'de 225 milyon dolar olan Azerbaycan'a yönelik ihracatin, geçen yil 2,1 milyar dolar seviyesine ulastigini bildirdi.

Türkiye'nin Azerbaycan'in ikinci en büyük ticari ortagi oldugunu vurgulayan Kaplan, sunlari kaydetti:

"Azerbaycan'a 9 ayda geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 16,5 artisla 1,73 milyar dolarlik ihracat yaptik. Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörümüz yüzde 22,1 artis ve 373 milyon dolarlik ihracatla ilk sirada yer aliyor. Onu, yüzde 49,6 artisla 184 milyon dolara ulasan savunma ve havacilik, yüzde 12,4 artisla 136,6 milyon dolar ihracat gerçeklestiren makine ve aksamlari takip ediyor."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.