Bakan Varank, Tacikistan Basbakani Rasulzoda Ile Görüstü

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, Tacikistan Basbakani Kohir Rasulzoda ile görüsme yapti.

Rasulzoda, Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 11. Dönem Toplantisi dolayisiyla Tacikistan'da bulunan Bakan Varank'i kabul etti.

Basbakanlik binasinda gerçeklestirilen görüsmede, Rasulzoda, Türkiye'nin Tacikistan ekonomisinde önemli bir yeri oldugunu belirterek, ikili iliskilerin gelistirilmesi noktasinda çalistiklarini söyledi.

Türkiye ile mevcut ticari iliskilerin iyi seviyede olduguna isaret eden Rasulzoda, "Bunu daha da iyilestirmek için elimizde çok imkan var. KEK toplantisinda önemli konular ele alindi. Bunun da ikili iliskilerimizi daha ileri seviyeye tasiyacagina inaniyorum." dedi.

Rasulzoda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini nedeniyle ekonomilerin büyük zararlar gördügünü ancak geçen yil Türkiye ile ticaret hacminin yillik yüzde 17 arttigini ifade ederek, salgin döneminin atlatilmasiyla bunu daha da artirmak istediklerini dile getirdi.

Türkiye'den Tacikistan'a yapilan yatirimlara dikkati çeken Rasulzoda, bunlarin artirilmasi için firsatlarin degerlendirilmesi, ikili ekonomik iliskilerin artirilmasi konusunda da tüm imkanlarin kullanilmasi gerektigini bildirdi.

- "Önemli bir ortak olarak görüyoruz"

Varank da Tacikistan'i, Orta Asya'da önemli bir ortak olarak gördüklerini vurgulayarak, 1 milyar dolarlik ticaret hacmine ulasma hedefini hatirlatti.

Bu hedefe ulasma konusunda girisimcilerin önündeki engellerin kaldirilmasinin önemine isaret eden Varank, bu kapsamda teknik heyetler ve ilgili kurumlarin istisarelerde bulundugunu belirtti.

Varank, Dusanbe'de Türk yatirimcilarla da bulustugunu animsatarak, burada faaliyet gösteren Türk is insanlarinin beklenti ve taleplerini aktardi.

Ticaret ve ekonomi basta olmak üzere ikili iliskilerin her alanda ilerleme kaydedecegine inandigini dile getiren Varank, KEK 11. Dönem Toplantisi'nin hayirli olmasini diledi.

Görüsmede, Türkiye’nin Dusanbe Büyükelçisi Emre Zeki Karagöl ile KOSGEB Baskani Hasan Basri Kurt da hazir bulundu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.