Dana Fileto nedir nasıl yapılır?

Bugün Masterchef'te yarışmacılar dokunulmazlık oyununda Dana Fileto yaparak yarışacaklar, Seyirciler ise evlerinde nasıl en iyi dana filote yapacaklarını araştırmaya başladı bile.... Peki dana fileto nedir nasıl yapılır? İşte detaylar...

Dana Fileto nedir nasıl yapılır?
Dana Fileto nedir nasıl yapılır?
Et yemenin belki de en konforlu yollarından biri olan fileto, kemik veya kılçık gibi yemek zevkinizi sekteye uğratan herhangi bir özelliğe sahip değildir. Kırmızı veya beyaz et için farklı seçenekleri bulunan filetonun kendine özgü pişirme incelikleri vardır ve bu yöntemlerle lezzetli etinizin keyfini katlayabilmeniz mümkündür.

Sebzeli Dana Fileto Tarifi'nin Malzemeleri:


1,2 kg Dana Fileto (bütün parça)
Tuz, Karabiber
1 Kahve Fincan Margarin
2 lt Et Suyu
4 Havuç
2 Kabak
2 Rezene
300 gr Brokoii
50 ml Zeytinyağı

Filetoyu tuz ve karabiberle iyice ovun. Büyük bir tavada margarini kızdırıp filetoyu kızartın ve tavadan çıkarın.

Tavada kalan yağı büyük tencereye alıp et suyu ekleyin. Et suyunu kaynatın.

Filetoyu et suyuna ilave edip tencerenin kapağını kapatın ve 20 dakika kadar pişirin. Eti tencereden alıp alüminyum folyoya sarın.

Sebzeleri yıkayıp ayıkladıktan sonra küçük parçalara bölün veya ince dilimler halinde doğrayın. Bir tavada zeytinyağını kızdırıp sebzeleri pişirin. Bir miktar et suyu ilave edip pişirmeye devam edin. Ateşten alıp soğumayacak şekilde bekletin.

Filetoyu folyodan çıkarıp ince dilimler halinde kesin. Büyük bir servis tabağına alıp sebzeler eşliğinde servis yapın.

Sebzeli hindi fileto Yılbaşının klasik lezzetlerden biri olan hindiyi tercih edenler bu tarifi hindi eti ile de uygulayabilirler. 1,2 kg hindi göğsü alıp tarife göre pişirin. Eğer eti haşlamak istemiyorsanız fırında da pişirebilirsiniz. Piştikten sonra eti dilimleyin ve sebzeler eşliğinde servis yapın.