O ülkede FETÖ okulları kapatıldı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gine Bissau'ya giderek temaslarda bulundu. Burada iki ülke arasında ekonomik ve ticari anlaşmalar gerçekleştirildi. Bakan Çavuşoğlu ayrıca ülkede FETÖ'nün tüm okullarının kapatıldığını kamuoyuyla paylaştı.

O ülkede FETÖ okulları kapatıldı!
O ülkede FETÖ okulları kapatıldı!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere Gine Bissau'yu ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu burada Dışişleri Bakanı Suzi Barbosa ile görüştü. Görüşme sonrası iki taraf da ortak bir basın toplantısı düzenledi.

ANLAŞMALAR YAPILDI

Bakan Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanı Suzi Barbosa ile birlikte bugün düzenlediği basın toplantısında, Gine-Bissau ile her yönden 'çok verimli görüşmeler' yaptıklarını belirterek, 'iki ülke arasındaki ilişkinin hukuki zeminini' imzalanan anlaşmalarla oluştuğunu ifade etti.

"İŞ BİRLİĞİMİZ EKONOMİ VE TİCARET ALANINDA GENİŞLETİLECEK"

Çavuşoğlu, "Karşılıklı olarak iki ülke başkentinde elçilik açma kararı aldık. Yakında Gine-Bissau'da elçilik açacağız. Bu elçilik, Türkiye'nin Afrika kıtasındaki 43'üncü elçiliği olacak ve 44'üncü Türk elçiliği ise çok yakında Togo'da açılacak. Bugün Suzi (Dışişleri Bakanı Suzi Carla Barbosa ) ile verimli görüşmelerimiz oldu. İşbirliğimizi ekonomi ve ticaret alanında genişleteceğiz ve karşılıklı çalışmalarımızın ve ilişkimizin hukuki çerçevesini tamamlamaya kararlıyız" dedi.

THY SALGIN SONRASI GİNE-BİSSAU SEFERLERİNE BAŞLAYACAK


Bakan Çavuşoğlu, "Ayrıca savunma, endüstri, enerji, turizm, tarım ve balıkçılık alanlarında karşılıklı çalışmalarımızı geliştireceğiz. 'İş Konseyi' oluşturma konusunda mutabık kaldık ve koronavirüs salgını sona erdiğinde Türk Hava Yolları Gine-Bissau'ya sefer başlatacak. Ve şirketlerimizi Gine-Bissau'ya yatırım yapmaya davet edeceğiz, ziyaretimiz sırasında potansiyel iş imkanlarını gördük" ifadelerini kullandı.

"FETÖ'YE BAĞLI OKULLAR KAPATILDI"

Gine-Bissau'nun FETÖ bağlantılı okulların kapatmasını değerlendiren Çavuşoğlu, "Terör örgütü FETÖ'ye karşı yapılan savaşta verdikleri desteklerinden dolayı Gine-Bissau'ya teşekkür ederiz. FETÖ'yle bağlantılı okulların kapatılmasını ve Maarif Vakfı ile Gine-Bissau Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan eğitim anlaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Maarif Vakfı, Gine-Bissau'da yeni okullar açacak ve Maarif Vakfı dünya genelinde 43 ülkede 333 okula sahip. Bu 43 ülkeden 23'ü Afrika Kıtası'nda yer alıyor" dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NA DEVLET NİŞANI VERİLDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Gine Bissau'da Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo tarafından devlet nişanı verildi.