Korona ile ilgili korkutucu rapor açıklandı!

İtalyan bilim insanları ülkede sonuçları ağır olan yeni tip koronovirüs ile ilgili tespitlerini bir rapor halinde getirip yayımladı.

Korona ile ilgili korkutucu rapor açıklandı!
Dünyada 3 milyona yakın kişinin enfekte olduğu koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya'daki bilim insanları virüsün yayılmasına ilişkin yeni bir araştırma sonucunu paylaştı.

Bilim insanları son yapılan çalışmalarda hava kirliliğine neden olan parçacıkların içerisinde koronavirüs tespit ettiğini açıkladı. Bilim insanları virüsün bu şekilde daha uzun mesafe katetmesine ve daha fazla insanın enfekte olmasına yol açıp açmadığını anlamaya çalışıyor.

Daha önce yapılan çeşitli çalışmalarda hava kirliğine yol açan parçacıkların mikropları barındırdığı ve kuş gribi, kızamık ve şap gibi hastalıklara yol açan virüslerin uzak mesafelere taşınmasında rol aldığı görülmüştü.

Virüs saatlerce havada asılı kalıyor

koronavirüsn hapşırma ya da öksürük yolu ile yayılan damlacıklar aracılığıyla bir ya da iki metre mesafeye ulaştığı biliniyor. Bazı araştırmalar, beş mikrondan daha küçük damlacıkların ise havada dakikalar hatta saatlerce asılı kalabildiğini, bu sayede başka yerlere taşınabildiğini ortaya koymuştu.