Pazarlar'da Yapımı Süren Orhanlar Barajı'ndan 6 Bin 330 Dekar Arazi Sulanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde yapımı devam eden Orhanlar Barajı'nın tamamlanmasıyla bölgede 6 bin 330 dekar tarım arazisinin sulanacağı bildirildi.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, DSİ tarafından modern sulama sistemleri ile tarımda verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışlar sağlanıyor.

DSİ’nin Kütahya’daki yatırımlarıyla mümbit topraklar su ile buluşturulmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin edilmesine, derelerdeki taşkın riskinin azaltılmasına devam ediliyor. Kütahya ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, çalışmaları süren Orhanlar Barajı’nın tamamlanması ile barajda depolanacak suyla 6 bin 330 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını duyurdu.

Baraj inşaatında yol ve gövde kazı dolgu işlerine başlandığını, gövde kazılarının büyük oranda tamamlandığını aktaran Yıldız, “Kalan gövde kazılarının tamamlanmasına müteakip enjeksiyon işlerine başlanılacaktır. Gölet gövde ve yardımcı tesisleri tamamlanacaktır. Temelden yüksekliği 33,2 metre ve su depolama kapasitesi 3,26 milyon metreküp olan Kütahya Pazarlar Orhanlar Barajı’nın tamamlanmasıyla 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1494 lira gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 9 bin 457 lira katkı sağlanması hedefleniyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.