MAZLUMDER'in '28 Şubat Tutukluları Serbest Bırakılsın' Çağrısı

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Ağrı Şubesi, 28 Şubat mağdurlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Şube binasında yapılan açıklamada konuşan MAZLUMDER Ağrı Şube Başkanı Yüksel Aslan, 28 Şubat darbesi ile ilgili olarak her ayın 28'inde genel merkez ve şubelerde ortak basın açıklaması yaptıklarını hatırlattı.

Aslan, halen tutuklu bulunan 28 Şubat mağdurları için yasal düzenlemeler yapılana kadar basın açıklamalarına devam edeceklerini vurguladı.

Konuşmanın ardından MAZLUMDER GYK Üyesi ve Ağrı Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Polat, basın açıklamasını okudu.

28 Şubat darbesinin Batı Çalışma Grubu ayağının yargılandığı davada karar verildiğini ifade eden Polat, "Geç de olsa 28 Şubat mahkeme tarafından bir darbe olarak tescil edilmiş ve darbenin önemli figürleri müebbet hapis cezası ile cezalandırılmışlardır.Ne var ki, adaletsiz bir şekilde ve ön yargılı yollarla müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarıyla mağdur edilen 28 Şubat yargı mağdurlarının serbest bırakılması talebimiz maalesef bugüne kadar karşılık bulmamıştır." diye konuştu.

"Oysa onlar, yargı tarafından da tescil edilmiş olan bir darbenin aktörlerinin brifingleri ile bu haksız cezaları almışlardı." diyen Polat, şunları söyledi:

"Bu durum garabetin bir boyutu iken, ikinci bir boyutu ise sayısı üçü beşi geçemese de bazı yeniden yargılama kararlarının, infaz ertelemesi yapılmaksızın devam ettirilmesidir. Haklarında hüküm verilen 28 Şubat darbecileri tutuksuz yargılanırken, mağdurların devam eden tutuklulukları hiçbir vicdan tarafından kabul edilemez.

Yaşanılan garabet, yargı ciddiyetsizliğinin boyutunu gözler önüne sermiştir. Brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa atarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz."

TBMM, AK Parti ve CHP'yi 28 Şubat mahpuslarının sorununu öncelikli mesele haline getirmeye çağıran Polat, sorunun çözümünü sağlayacak yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep etti.

Polat, sorunun devam etmesi halinde Ramazan ayındaki basın açıklamasını 26 Mayıs Cumartesi günü cezaevleri önünde iftar eşliğinde gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.