Televizyondan İzlediği Yangın Söndürme Yöntemi Hayatını Kurtardı

Konya‘da bir ev hanımı mutfağında çıkan yangın için önce itfaiyeyi aradı, ardından yanan tavaya su yerine ıslak havluyla müdahale ederek büyük bir faciayı önledi.

Konya‘da bir ev hanımı mutfağında çıkan yangın için önce itfaiyeyi aradı, ardından yanan tavaya su yerine ıslak havluyla müdahale ederek büyük bir faciayı önledi. Aysel Karabulut‘un bu yöntemi televizyonda gördüğü öğrenildi. Yanan tavaya su dökülmesi halinde yangının daha da büyüdüğüne dikkat çeken Büyükşehir Belediye İtfaiye yetkilileri, ev hanımına örnek davranışı nedeniyle yangın söndürme tüpü hediye etti.

Konya‘nın Karatay ilçesi Dr. Ziya Barlas Mahallesi‘nde ikamet eden Aysel Karabulut, yemek pişirmek için mutfak tüpünü yaktı. İçerisinde yağ bulunan tencereyi ocakta unutan kadının evinde yangın çıktı. Yangın aspiratöre de sıçrayarak büyüdü. Karabulut‘un çocukları hemen annelerine haber verdi. Ev hanımı Karabulut, hemen Alo 110 ücretsiz yangın ihbar hattını aradı. İtfaiye gelene kadar bir havluyu ıslatarak yanan tencerenin üzerine kapattı. Ev hanımı, böylece hem kendi hem de çocuklarının hayatını kurtardı. Aysel Karabulut, mutfak yangınlarına su yerine ıslak bezle müdahaleyi televizyondan gördüğünü söyledi.

MUTFAK YANGINLARINDA SU KULLANMAK YANGINI BÜYÜTÜYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ev hanımı Aysel Karabulut‘a yangına suyla müdahale etmek yerine ıslak havlu yöntemini kullandığı için teşekkür etti. Yetkililer, birçok kişinin 110 Alo yangın hattını ücretli sanarak aramadığını dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Şube Müdürü Mehmet Yıldırım, Aysel Karabulut‘a teşekkür ziyaretinde bulunarak yangın tüpü hediye etti. Mehmet Yıldırım, mutfak yangınlarında en büyük doğru bilinen yanlışın yanan tencere ve tavanın üzerine su atılması olduğunu söyledi. Mutfak yangınlarına suyla müdahale edilmesinin faciaları da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Yıldırım, "Ev yangınları genellikle yemek saatlerinde mutfakta tüpün açık unutulmasıyla çıkıyor. Burada doğru bilinen yanlış ise çıkan mutfak yangınlarına suyla müdahale edilmesi. Yarım bardak yağ dolu tavaya yarım bardak su attığınızda ortaya çıkacak alev hem kişiyi hem de evi yakar. Bu yüzden kesinlikle mutfakta çıkan yangınlara su ile müdahale edilmemeli. Aysel hanım önce itfaiyeyi aramış, ardından da ıslak bir havluyla tencerenin üzerini kapatmış. Hem kendi ve çocuklarının hem de evini yanmaktan kurtardı. Kendisini tebrik ediyoruz. Vatandaşlarımız 110 yangın hattını ücretsiz arayabilirler. Birçok kişi bu hattı ücretli sanıyor." dedi.