Prof. Dr. Özdemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı

Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü kutladı.

Prof. Dr. Özdemir, yayınladığı kutlama mesajında, "Küreselleşen dünyada bir ülkenin geleceği, kadınlarına sağladığı kaliteli eğitim ve istihdama bağlıdır. Kadının topluma ve insanlığa yapabileceği entelektüel, ekonomik, sanatsal ve sosyal katkıdan kendini mahrum eden bir ülke sadece az gelişmiş bir ülke değil, aynı zamanda kendi öz kaynaklarından yararlanamayan bir ülkedir. Gazikent Üniversitesi olarak, bir bütün olarak kadın ve erkeğin hiçbir ayrımcılığa uğramadan Allah vergisi yetenek ve melekelerini geliştirme, bilgi temelinde uygarlaşma ve insanlaşma sürecine katılmasından yanayız. Üniversitemizin temel felsefesini ifade eden "doğrudan demokratik katılım" ilkesi erkek-kadın ayrımı yapmadan tüm akademisyenlerimiz, idarecilerimiz ve öğrencilerimiz için geçerlidir. Sorunlarımızı birlikte çözüyor, geleceği yine birlikte şekillendiriyoruz" dedi.

"İçerisinde yaşadığımız toplumda kadının birçok sorunla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Bunların temelinde de kadının eğitime erişim hakkından mahrum olması olduğunun farkındayız" diyen Özdemir, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Çeşitli sebeplerle eğitim hakkından mahrum olan kadınlarımızı eğitmek; hayatta ihtiyaç duyacakları temel becerileri onlara kazandırmak en büyük hedeflerimizden biridir. Bundan dolayı da "bilgi temelli bir toplum inşa etme" hedefimizin en önemli yapı taşlarından birisi, bu dünya hayatındaki yolculuğumuzu birlikte sürdürdüğümüz ve toplumda çeşitli roller üstlenen kadınlarımızdır. Gazikent Üniversitesi olarak; kadınların karşı karşıya olduğu her tür sorununun çözümü, kadına yönelik şiddetin ve istismarın sona ermesi, kadınlarımızın işgücüne katılımının artması için çeşitli projeler hazırlamaktayız. Ayrıca STK‘lardan gelecek bu ve benzeri projelere her zaman destek vermeye hazırız. Fedakarlığın, şefkatin ve sevginin timsali olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü en içten dileklerimle kutluyorum."

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.