USD (Alış - Satış) : 8,27 - 8,28 EURO (Alış - Satış) : 9,96 - 9,98

3 milyon TL'lik otomobil Türkiye yollarında

Dünyanın en pahalı otomobillerinden biri sessiz sedasız önceki ay Türkiye'ye geldi.İsveçli süper spor otomobil markası Koenigsegg, Türkiye'de satılan en pahalı otomobil oldu

Otomobil / 7 Haziran 2010 Pazartesi 12:22
3 milyon TL'lik otomobil Türkiye yollarında

  Vergilerle birlikte 1 , 6 milyon Euro ' ya ( 3 milyon TL ) satılan Koenigsegg CCX modeli araç ; , bugü ; ne kadar Tü ; rkiye ' deki en pahalı otomobil unvanına da sahip oldu .

Dü ; nyada sadece 80 mü ; şterisi bulunan , geç ; en yıl 18 adet satılan Koenigsegg , tıpkı Bugatti gibi tamamen ö ; zel mü ; şterilere yö ; nelik ü ; retim yapıyor . Marka , Ferrari , Porsche , Bentley ve Lamborghini ' nin de ü ; zerinde konumlandırılıyor .

Geç ; en hafta sonu Tü ; rkiye ' ye gelen İsveç ; li markanın patronu Christian Von Koenigsegg , bugü ; ne kadar Amerika , Ortadoğu , Avustralya , İngiltere ve Rusya gibi ü ; lkelerden mü ; şterileri olduğunu , şimdi yü ; ksek vergiler sebebiyle fiyatların ikiye katlandığı Tü ; rkiye ' nin de bu listeye dahil olmasından bü ; yü ; k mutluluk duyduğunu sö ; yledi .

Eşiyle ilk kez geldiği İstanbul ' dan ç ; ok etkilendiklerini belirten Koenigsegg , ' Ben otomobil satmıyorum , mü ; şterilerimiz talip olup sipariş veriyor . Biz de onlar iç ; in ö ; zenle kullanıp saklayacakları otomobili ü ; retiyoruz . ' dedi .

5 yaşından itibaren otomobil tasarlama hayaliyle yaşadığını ve 22 yaşında babasının da desteğiyle bu hayali iç ; in 1994 ' te ilk adımı attığını sö ; yleyen Koenigsegg , 2002 yılında kendisinin tasarladığı ilk otomobili ü ; rettiğini ve o yıl 3 mü ; şterisi olduğunu dile getirdi .

Her yıl mü ; şteri sayısını birkaç ; artırdığını ifade eden Koenigsegg , ' Dü ; nya kü ; resel krizin tam ortasında olmasına rağmen en ç ; ok satış geç ; en yıl gerç ; ekleşti .

Buna ç ; ok şaşırdım , işler kö ; tü ; leşecek diye beklerken en yü ; ksek satışa ulaştım . 18 otomobil sattık . Kriz olmasa demek ki daha ç ; ok satacaktım . Bu yılki hedefim 20 ' yi aşmak .

Ö ; nü ; mü ; zdeki yılın tü ; m siparişleri şimdiden doldu . Ancak bir yıl sonraya teslimat verebiliyoruz . Satılan sü ; per spor otomobillerin yü ; zde 20 ' si Koenigsegg . ' diye konuştu .

Sü ; per spor olarak adlandırılan bu sınıfta Bugatti ve Pagani Zonda gibi markalarının yer aldığını belirten Koenigsegg , Ferrari , Porsche , Mercedes gibi markaların ancak 10 yılda bir ö ; zel modellerle bu sınıfa kısa sü ; reli giriş yaptığını sö ; yledi .

' Bu sınıfta aslında kimse kimsenin rakibi değil , ç ; ü ; nkü ; bu kadar para ö ; deyen mü ; şteri zaten koleksiyon amacıyla alıyor bu otomobili . Beğeniyorsa gidip bir de diğer markayı dahil edebiliyor garajına . ' diyen Koenigsegg , mü ; şterilerin , bu tarz otomobilleri ö ; zel ü ; retim olduğu iç ; in tercih ettiğini kaydetti .

Toplam 50 kişinin ç ; alıştığı butik fabrikada bir otomobili ü ; retmek iç ; in 3 bin 500 saat gerektiğini ve sadece parlatma işleminin bile 300 saat sü ; rdü ; ğü ; nü ; dile getiren Koenigsegg , şunları sö ; yledi :

' Dü ; nyanın kilo başına en fazla gü ; ç ; dü ; şen otomobilini ü ; retiyoruz . Bu bir mü ; hendislik harikası . Tü ; m otomobili olduğu gibi motoru ve şanzımanı da biz tasarladık , ö ; zel bir yere ü ; rettiriyoruz . Lastiği bile sadece bizim iç ; in geliştirip ü ; retiyorlar . '

Christian Von Koenigsegg , tıpkı Enzo Ferrari , Henry Ford , Ferdinand Porsche gibi soyadını otomobil markasına dö ; nü ; ştü ; ren isimler arasında yer alıyor . Koenigsegg , spor otomobiller sınıfındaki kö ; klü ; markalara karşı hangi cesaretle yola ç ; ıktığı sorusunu şö ; yle cevapladı :

' Ailemin temeli 12 . yü ; zyıl Roma sarayına kadar gidiyor . Bü ; yü ; kbabam , İsveç ; ' te sulama sistemleri tasarlayan biriydi , annem ise İsveç ; sarayı iç ; in şapka dizayn ediyordu .

Hiç ; bir zaman bir yere girip ç ; alışayım demedim . Canım ne isterse yaptım ; en bü ; yü ; k hayalim otomobildi ve 20 yıl sonra nerede olmak istediğimi dü ; şü ; ndü ; m , hayata kalıcı bir şeyler bırakmam gerektiğine inanıyorum . '

Koenigsegg ' in Tü ; rkiye temsilcisi Erk Otomotiv ' in ortağı Mehmet Buğra Yü ; ce ise otomobilin Tü ; rkiye ' de satılabilmesi iç ; in 6 ay ç ; alıştıklarını belirterek , ' Bu sü ; reç ; te birkaç ; kez İsveç ; ' e fabrikaya gittik .

CCXR olan aracı Trevita modeli gibi modifiye ettirdik ve birkaç ; hafta ö ; nce Tü ; rkiye ' ye getirttik . Gü ; mrü ; kten alıp şehir merkezine gelene kadar polis 5 kez durdurdu .

Tü ; rkiye ' de satılan bu fiyatta başka bir otomobil yok . İkinci bir mü ; şterimiz olabilir , kendisiyle gö ; rü ; şmelerimiz devam ediyor . ' aç ; ıklamasını yaptı .

Bugü ; ne kadar İngiltere ' de 14 , ABD ' de 12 , Katar ' da 7 adet Koenigsegg satılırken Tü ; rkiye ile birlikte toplam 16 farklı ü ; lkede markanın temsilciliği yer alıyor .

100 kilometreye 3 , 1 saniyede ç ; ıkıyor

Christian Von Koenigsegg ' in kendi adını verdiği spor otomobilin CCXR modeli 1 . 250 kilogram ağırlığına ve 1 . 018 beygir gü ; cü ; ne sahip . Araç ; , 0 ' dan 100 km/saat hıza sadece 3 , 1 saniyede ulaşıyor .

Almancada ' kralın kö ; şesi ' anlamına gelen Koenigsegg ' in otomobillerin ü ; zerine uyguladığı logo , ailenin 12 . yü ; zyılda şö ; valye olan temsilcisinden beri kullandığı armanın kalkan haline dö ; nü ; ştü ; rü ; lmü ; ş halini ifade ediyor .

Koenigsegg , tasarladığı CCXR ve Agera modellerinde hayvanların yapılarından esinlendiğini , ancak en ç ; ok yunus balığını ö ; rnek aldığını sö ; yledi .

İsveç ; Angelholm ' deki fabrikada ü ; retilen araç ; lar , yakınlardaki askerî ; uç ; ak pistinde deneniyor . Mü ; şteriler sipariş vermeye ve araç ; larını almaya ö ; zel jetleriyle geliyor .

Saab ' a talip olmam , tamamen milliyetç ; ilikti

Koenigsegg geç ; en yıl General Motors ' un bir sü ; redir satmaya ç ; alıştığı Saab ' ı almak iç ; in şirketle anlaşmaya varmıştı . Ancak satın alma gerç ; ekleşmedi .

' Saab , İsveç ; iç ; in bir değerdir . Arkadaşlarımızla markayı alalım istedik . Ç ; ü ; nkü ; ü ; retim tesisi var , inanılmaz bir bilgi birikimi ve teknolojiye sahipler . Neden kapansın , ilginç ; bir fırsattı . ' diyen Christian Von Koenigsegg , yılda 100 bine yaklaşan araç ; ü ; retimiyle Saab ' ın kendisinin tam olarak alanına girmediğini ancak markanın ayakta kalması iç ; in bu girişimde bulunup bir plan ç ; ıkardıklarını sö ; yledi .

, Koenigsegg , ' Ama iş bir noktaya geldi , bizi aştı . Ancak Hollandalı Spyker şirketi aldı . ' dedi . Koenigsegg , İsveç ; li Volvo ' nun Ç ; inli Geely ' ye satılmasını da anlamlı bulmadığını dile getirdi .

Zaman


GeelyMercedesKatarLamborghiniFerrari

loading...


YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

84 Ve 94 Ruhları...

TÜRKER AKINCI

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı
Advertisement Advertisement