USD (Alış - Satış) : 6,12 - 6,14 EURO (Alış - Satış) : 7,21 - 7,22

Zayıflama efsaneleri ve gerçekler

Çaba sarfetmeden kilo vermek için çeşitli kilo verme prensipleri yazılır, çizilir ama hepsi gerçek değildir.

Sağlık / 10 Eylül 2009 Perşembe 12:47
Zayıflama efsaneleri ve gerçekler

 

Bu konuda faydalı bilgilerin yanında , sizi yanlış yola sevkedebilecek zayıflama efsanelerinden bir kaç ; ına mutlaka rastlarsınız . Bu konuya dikkat ç ; ekmek isteyen Foxnews , sitesinde yayınladığı haber ile bazı zayıflama efsanelerini aç ; ıklıyor :

1 . Yatmadan ö ; nce yenen yemek kilo aldırır : Birç ; ok insanın inandığı ilk efsane , yatağa girmeden yenen yemeğin vü ; cudunuza yağ olarak dö ; ndü ; ğü ; inancıdır . Gerç ; ek ise , gü ; n boyunca alınan toplam kalori , yiyeceklerin yağ olarak vü ; cuda dö ; nü ; p dö ; nmeyeceğini belirler . Gü ; nlü ; k kalori değerlerinin ü ; zerine ç ; ıkmamanız ö ; nemlidir . Kalori alımınızı gü ; n iç ; ine dağıtmanız tutarlı enerji seviyesi elde etmenize yardımcı olacaktır . Yatağa gitmeden yemek yemek sizi şişmanlatmayacaktır .

2 . Daha sık yemek yemek metabolizmanızı hızlandırır : Yaygın olan diğer bir efsane ise sık yenilen ö ; ğü ; nlerin metabolizmanızı hızlandıracağıdır . Eğer biri size daha hızlı bir metabolizma iç ; in gü ; nde 6 kez yemek yemenizi sö ; ylerse , sizi yanlış bilgilendirmiş olur . Yemek yediğiniz her seferde , metabolizmanızın ç ; alışması artar . Bu artış , yemeğin iç ; indeki karbonhidrat ve yağların ne kadar ç ; ok olduğuna bağlıdır . 6 kez yemek yiyince metabolizmanızda daha az artış olur , gü ; nde ü ; ç ; kez yiyenlerin metabolizmasındaki artış ise daha ç ; oktur .

3 . Karbonhidratsız beslenme ile yağlardan daha hızlı kurtulursunuz : Uzmanlar , karbonhidratın , sinir sisteminin adeta ' yakıtı ' olduğunu ve karbonhidratsız bir beslenmenin sinir sisteminin sağlıklı işlemesini engelleyeceğini belirtiyorlar . Dü ; şü ; k karbonhidrat diyetinin başarılı olmasının bir nedeni ise insanlarda aç ; lık hissinin oluşmaması . Ama eğer karbonhidrat alımını gerç ; ekten ç ; ok dü ; şü ; rü ; rseniz ketoz durumu yaşarsınız ( vü ; cudunuzun enerji iç ; in karbonhidrat yerine yağ kullanma durumu ) . Ketoz aç ; lık hissini ortadan kaldıran bir durumdur . Ama bazı insanlar ketoz durumundayken kendilerini iyi hissetmediklerini sö ; ylemektedir . Ancak , uzun sü ; re bu diyeti uygularsanız , metabolizmanız yavaşlayacaktır . Ancak bu da tiroid bezini olumsuz etkiler .

4 . Karbonhidrat ile yağı birlikte tü ; ketmeyin : Buna inanan kişiler etkili kilo vermek iç ; in , karbonhidrat ve yağı beraber yemezler . Bu inanç ; gerç ; ekten uzaktır . Karbonhidrat enerji iç ; in kullanılıyor . Yağlarla beraber tü ; ketilirse , vü ; cuda yağ olarak dö ; neceğine inanıyorlar . Gerç ; ek ise ; yemek yerseniz ve vü ; cudunuzun yakıta ihtiyacı varsa , elde mevcut olan yakıtı ( karbonhidrat ya da yağları ) kullanacaktır . Karbonhidratların ilk olarak kullanılacağı doğru . Ancak , karbonhidrat tam enerji ihtiyacını karşılamazsa , bunun yanında yağ da kullanılır .

5 . Yaşlandıkç ; a metabolizma otomatik olarak yavaşlar : Son efsane ise metabolizmanın yaşa bağlı olarak yavaşlamasıdır . Metabolizmayı yavaşlatan ilk neden , kas kü ; tlesinin kaybedilmesidir . Eğer ağırlık ç ; alışmaya devam ederseniz ve gerektiği kadar yemek yerseniz , metabolizmanın yavaşlamasını bü ; yü ; k ö ; lç ; ü ; de ö ; nleyebilirsiniz .

YavaşlarYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı