Fenomen Operasyonun Görüntüsü Ortaya Çikti

Istanbul merkezli düzenlenen Kara para aklama ve resmi belgede sahtecilik sorusturmasi çerçevesinde fenomenlerin gözaltina alindigi operasyonun görüntüsü ve yeni detaylari ortaya çikti.

Fenomen Operasyonun Görüntüsü Ortaya Çikti
Istanbul Cumhuriyet Bassavciligi tarafindan yürütülen sorusturma çerçevesinde "suç islemek amaciyla örgüt kurma, suçtan kaynaklanan malvarligin degerlerini aklama, resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandiricilik" suçlarina yönelik yeni bir çalisma gerçeklestirildi.

Savcilik tarafindan yürütülen sorusturma kapsaminda harekete geçen Istanbul Emniyet Müdürlügü Mali Suçlarla Mücadele Sube Müdürlügü ekipleri, dün sabah Istanbul merkezli 25 ilde es zamanli operasyon düzenledi.

Yapilan teknik ve fiziki takibin sonunda 134 adrese yapilan baskinlarda, fenomenler Neslim Güngen ve Inanç Güngen’in de aralarinda bulundugu çok sayida süphelinin gözaltina alinmisti. Bugün operasyona iliskin yeni detaylar ortaya çikti.

Operasyonda, çok sayida fisek, narkotik madde, yasadisi ilaç, kozmetik ürün, nakit para, sahte uygunluk belge düzenlendigi tespit edilen epilasyon, popo kaldirma, bölgesel zayiflama, selülit cihazi, buhar makinasi, sikilastirma cihazi, cilt bakim makinasi, yag parçalama vb. medikal cihazlara el konuldu ögrenildi.

Sosyal medya fenomeni olarak bilinen ve ülke genelinde kendilerinin ve franchaiselarinin toplam 50 güzellik salonu olan Neslim Güngen ve Inanç Güngen’nin sahte ustalik/kalfalik belgeleri düzenleyerek vasiflari uygun olmayan kisilerin is yeri açmalarina aracilik ettikleri ögrenildi. Ayni zamanda sahte CE belgeleri düzenleyerek herhangi bir UTS kaydi olmayan, yönetmeliklere aykiri ürettikleri cihazlarla ülke genelinde toplam 44 ayri Taksirle Yaralama suçuna sebep olduklari, açik kaynaklarda benzer içerikli 746 sikayetin yer aldigi, dolandiricilik suçundan elde edilen suç gelirini diger bayilerle yapilan anlasmalar esnasinda muvazaali tasinir ve tasinmaz devirleri üzerinden aklamaya yönelik eylemlerde bulunduklari” belirlendi.

Sahte ustalik kalfalik belgelerini 2 bin TL’ye Ankara’daki sahte belge düzenleyen kisiye hazirlatip franchaiselarina 20 bin liraya sattiklari, MEB, Halk Egitim kurumlarla yapilan yazismada franchaise’larin çogunun sisteme kayitli belgesinin mevcut olmadigi, Ürün takip sistemi Saglik Bakanligi ile yapilan yazismada UTS veri tabanina kayitli herhangi bir ürünlerinin bulunmadigi, Sahte üretilen CE belgelerinin teknik dosya ve test süreçlerine haiz olmadigi tespit edildi.

Neslim Güngen, franchaiselarindan hizmet aldigi esnada sagligi olumsuz etkilenen müsterilerin sikayeti üzerine, taksirle yaralamadan islem gören franchaiselarin, kendilerine yasadisi makine satisi yapan Gürgen’in aleyhine dolandiricilik müstekisi olduklari ögrenildi. Herhangi bir özelligi olmayan yumak ipler ile marketten alinan siradan nemlendirici kremlere N.G. etiketi basilarak kolajen ip tedavisi, gençlestirme ipi vb. adlar altinda pazarlama yapildigi ve müsterilerin bu sekilde dolandiricilik magduru edildigi belirlendi. Ayrica, Franchaise anlasmasi yapmak isteyen kisilerden isim hakki adi altinda yüksek meblagda para talebinde bulunuldugu ve ödemelerin banka kanaliyla degil tasinir veya tasinmaz mallarin bedelsiz devri seklinde gerçeklestirildigi, Isim hakki ödemesi olarak bedelsiz devralinan tasinir ve tasinmaz mallarin suçta isbirligi içerisinde olunan galerici ve emlakçilar üzerinden vergisel suçlara ve suç gelirlerinin aklanmasina iliskin kriminal faaliyetlere konu edildigi saplandi.

Neslim Güngen ve Inanç Güngen, tarafindan yönetilen sirketler arasinda gerçege aykiri sözde ticari faaliyetlere konu sahte fatura kesildigi, sirketler arasinda hesap hareketlerinin toplam hacminin 1.5 Milyar TL oldugu, bu olagan akisa aykiri hareketliligin suçtan elde edilen gelirin aklanmasina yönelik oldugu anlasildi.
Kaynak: İHA