New York Borsasi Rekorla Kapandi

Dow Jones endeksi ilk kez 35 bin seviyesinin üzerine çikti.

New York borsasi, haftanin son islem gününü rekorlarla tamamladi.

Kapanista Dow Jones endeksi, 200 puanin üzerinde deger kazanarak ilk kez 35 bin seviyesinin üzerine çikti. Endeks, yüzde 0,68 artisla 35.061,55 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,98 artarak 4.410,40 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,04 kazançla 14.837 puana tirmandi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininda delta varyantina iliskin endiselerle haftaya kayiplarla baslayan endeksler, haftanin son islem gününde rekor seviyelere yükseldi.

ABD'li sirketlerin güçlü gelen ikinci çeyrek bilançolari piyasalarda olumlu bir hava yaratirken, bugün açiklanan imalat sanayi Satinalma Yöneticileri Endeksi (PMI) de piyasalardaki pozitif seyre katkida bulundu.

Uluslararasi finansal arastirma kurulusu IHS Markit tarafindan açiklanan verilere göre, ABD'de imalat sanayi PMI temmuzda aylik 1 puan artisla 63,1'e çikarak tüm zamanlarin en yüksek seviyesini kaydetti.

Hafta basinda yüzde 1,13 ile son 5 ayin en düsük seviyesine gerileyen ABD'nin 10 yillik tahvil faizi ise ekonomiye iliskin endiselerin hafiflemesi ile yüzde 1,28 seviyelerine yükseldi.

Analistler, ABD Merkez Bankasinin (Fed) gelecek hafta gerçeklesecek toplantisinin yatirimcilarin odaginda olacagini belirtti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.