Mardin'de '15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü' Paneli Yapildi

Vali Mahmut Demirtas: 'Tasada, kederde, sevinçte beraber olan milletimizi bölmek isteyenlere, aramizda fitne fesat çikarmak isteyenlere firsat vermeyecegiz. Kisacasi FETÖ oyunlarina, kumpaslarina kapilarimizi kapatacagiz'

Mardin Valisi Mahmut Demirtas, tasada, kederde, sevinçte beraber olan milleti bölmek isteyenlere, fitne fesat çikarmak isteyenlere firsat vermeyeceklerini belirterek, "Kisacasi FETÖ oyunlarina, kumpaslarina kapilarimizi kapatacagiz." dedi.

Valilik, Mardin Büyüksehir Belediyesi ve Artuklu Üniversitesi tarafindan Atatürk Kültür Merkezi'nde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" paneli düzenlendi.

Panelin açilisinda konusan Vali Demirtas, milli iradenin büyük bir güç oldugunu ifade ederek, birlik ve beraberligi bozmaya yönelik bu hain darbe girisiminin asla unutulmamasi gerektigini söyledi.

"15 Temmuz bir milletin ihanetle dirilisinin en güzel örnegidir." diyen Demirtas, ayni zamanda meydanin darbecilere, cuntacilara, hainlere birakilamayacaginin da en güzel ispati oldugunu aktardi.

Demirtas, "Tasada, kederde, sevinçte beraber olan milletimizi bölmek isteyenlere, aramizda fitne fesat çikarmak isteyenlere firsat vermeyecegiz. Kisacasi FETÖ oyunlarina, kumpaslarina kapilarimizi kapatacagiz. Bu noktada egitim camiamiza, akademisyenlerimize, ögretmenlerimize büyük görevler düsüyor. Evlatlarimizi milli ve manevi degerlerimize bagli, çagin gerektirdigi bilgi, beceri ve teknoloji ile donatmak konusundaki duyarliliginizi 15 Temmuz konusunda da göstermelisiniz." diye konustu.

Gençlerin 15 Temmuz gecesinde kendi iradeleri ile meydanlara çikip kararli bir durus sergilemelerinin vatan, millet, bayrak ve ezan gibi kutsallara ne kadar duyarli olduklarini bir kez daha gösterdigini dile getiren Demirtas, 15 Temmuz'daki hain darbe girisiminin en ince ayrintisina kadar genç kusaklara anlatilmasi gerektigini kaydetti.

MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ibrahim Özcosar da gösterilen direnis nedeniyle 15 Temmuz'daki darbe girisiminin diger darbelerden sosyolojik anlamda farkli degerlendirilmesi gerektigini düsündügünü belirtti.

Özcosar, "Sokaklara inmis insanlarin devletlerini, hükümetlerini bir darbeye veya bir isyana karsi koruyor olmalari görülmüs bir sey degildir." ifadesini kullandi.

Daha sonra panele geçildi.

Moderatörlügünü Rektör Özcosar'in yaptigi oturuma Istanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ögretim üyesi ve Yeni Safak gazetesi yazari Prof. Dr. Ergün Yildirim, Marmara Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Türker ve MAÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararasi Iliskiler Bölüm Baskani Dr. Necmettin Acar konusmaci olarak katildi.

Panelin ardindan davetliler MAÜ Rektörlügündeki fuaye alaninda açilan "15 Temmuz" konulu fotograf sergisini gezdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.