Kirklareli'nde 'Vaka Simülasyonu' Ile Kurtarma Tatbikati Yapildi

Kirklareli'nde "Afetlerde Saglik Organizasyonu Projesi" kapsaminda "vaka simülasyonu tatbikati" gerçeklestirildi.

Kirklareli Valiligi koordinasyonunda UMKE ve AFAD is birliginde Kavakli beldesindeki eski geri gönderme merkezinde gerçeklestirilen tatbikatta senaryo geregi, deprem sonrasi yikilan binada enkaz altinda mahsur kalan yaralilara, AFAD ve UMKE ekipleri müdahalede bulundu.

AFAD ekipleri önce bölgede sessizligi saglayarak enkaz altinda kalanlarin olup olmadigini kontrol etti. Enkaz altinda vatandaslarin oldugunu tespit eden ekipler, molozlari temizleyerek ulastigi yaraliyi sikistigi yerden kurtardi.

Senaryo geregi yarali iki kisi, UMKE ekiplerince sahra hastanesine kaldirildi.

Kirklareli Valisi Osman Bilgin, burada yaptigi açiklamada, her türlü afete karsi hazirlikli olunmasi gerektigini söyledi.

En son Giresun'da çok büyük sel felaketi yasandigini animsatan Bilgin, "Ondan önce hem Elazig, hem Izmir depremlerinde çok ciddi sorunlar yasandi. Bu manada özellikle UMKE görevlilerinin üstlendigi misyon çok fazla. Bizler her seye hazirlikli olmaliyiz. En kötü durumu düsünmeli, planlamali ve bir sey oldugunda ona, o sekilde müdahale etmeliyiz, süreci yönetmeliyiz. Süreci yönetmemiz için altyapimizin olmasi gerekiyor. Altyapinin olmasi da ancak egitimle mümkün." diye konustu.

Vali Bilgin, kentte UMKE'de görevli sayisinin 25'ten 66'ya çikmasinin çok büyük kazanim oldugunu dile getirdi.

Il Saglik Müdürü Çigdem Cerit de tatbikatin basariyla yapilmasindan dolayi UMKE ve AFAD ekiplerine tesekkür etti.

Konusmalarin ardindan egitime katilan personele belge verildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.