Kısıtlamadan Muaf Tutulan Şehit Yakınları Kabristan Ziyaretinde Bulundu

İçişleri Bakanlığından 81 il valiliğine gönderilen "Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri" konulu genelge kapsamında kısıtlamadan arife ile Ramazan Bayramı'nın birinci gününde muaf tutulan şehit aileleri kabristan ziyaretinde bulundu.

Samsun'da arife günü kabristan ziyareti gerçekleştiren aileler, şehitlerin kabri başında Kur'an-ı Kerim okudu, dua etti.

İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal ve emniyet mensupları Asri Mezarlığı'nda şehitlik ziyaretinde bulunarak kabristanlara karanfil bıraktı.

Samsunlu şehit Astsubay İstihkam Teknisyen Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı'nın ağabeyi Ayhan Hamlı, AA muhabirine, devletin duyarlılık göstererek şehit ailelerini kısıtlamadan muaf tutmasından memnun olduğunu ifade etti.

Kardeşinin, Doğubayazıt devlet kara yolunun Pamuk Geçidi mevkisini kesen PKK terör örgütü mensupları tarafından şehit edilen 4 kahraman astsubaydan biri olduğunu söyleyen Hamlı, "Şehit ailelerini düşünenlere teşekkür ediyoruz. Ben bir şekilde şehitlik ziyareti yaparak şehidimizle daha çok buluşabiliyorum. Ama annem Bedriye Hamlı yaşı gereği birçok kısıtlamaya tabii olması nedeniyle bu süreçte şehitlikten çok uzak kaldı. En çok annemin adına bu sokağa çıkma muafiyeti nedeniyle çok memnun olduk. Kimse böyle günlerde şehidini yalnız bırakmak istemiyor. Bu başka bir duygu. Yaşamayan bunu bilemez." ifadesini kullandı.

- Çorum

Çorum'da sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan şehit aileleri kabristan ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyaretlerde şehitleri için dua eden aileler, kabirlere çiçek bıraktı.

Ayrıca İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda İl Müftülüğünce Çorum Şehitliği'nde imam hatip görevlendirildi.

Çorum Şehit Aileleri ve Vazife Malulleri Derneği Başkanı Galip Deniz de ailesiyle birlikte geldiği şehitlikte oğlu şehit Astsubay Bekir Eren Deniz'in kabri başında dua etti.

Deniz, AA muhabirine, şehit ailelerinin bayram nedeniyle kabir ziyaretleri için muaf tutulmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Şehit ailelerinin, Ramazan Bayramı yaklaşırken tam kapanma nedeniyle kabristanı ziyaret edememe endişesi yaşadığını belirten Deniz, "Bize bu imkanı veren Cumhurbaşkanı'mıza, İçişleri Bakanı'mıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ziyaret bizim için çok önemli. Özellikle iki gün izin verilmesi bizler için çok anlamlı. Şehitlerimizi ziyaret edebilmekten çok mutluyuz. Devletimize şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.

- Sinop

Sinop'ta, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan şehit aileleri, Kent Şehitliği'ndeki yakınlarının kabrini ziyaret etti.

Kur'an-ı Kerim okuyup dua eden aileler, mezar taşlarını temizledi, yakınlarının kabrine çiçek dikti.

Vali Erol Karaömeroğlu ve beraberindeki heyet de şehitlerin kabirlerini ziyaret ederek çiçek bırakıp dua etti.

Karaömeroğlu burada şehit yakınları ile bir süre sohbet etti.

- Kastamonu

Kastamonu'da arife ile Ramazan Bayramı'nın birinci gününde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan şehit aileleri şehitliği ziyaret etti.

Aileler burada Kur'an-ı Kerim okuyup dua etti.

Vali Avni Çakır da şehitliği ziyaret ederek ailelerle sohbet etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.