Afetzedelere, Toplam 69 Milyon TL Nakdi Yardim Yapildi

Afet ve Acil Durum Yönetim Baskanligi (AFAD), 30 Ekim 2020 tarihinde Izmir’de yasanan deprem felaketiyle ilgili bir açiklama yayimladi. Açiklamada, depremin meydana getirdigi sonuçlar ile yapilan yardim faaliyetleriyle ilgili bilgiler yer aldi.

Afet ve Acil Durum Yönetim Baskanligi, geçtigimiz yil 30 Ekim’de Izmir’de meydana gelen ve 117 kisinin hayatini kaybettigi deprem felaketiyle ilgili bir açiklama yayimladi. Açiklamada, Türkiye’nin deprem sonrasinda örnek bir gayret gösterdigi belirtilerek, “Izmir Seferihisar merkezli 6,6 büyüklügündeki deprem sonrasinda Türkiye, AFAD koordinasyonunda, tek yürek oldu, yaralari birlikte sardi. Ülkemiz, deprem sonrasinda devleti, milleti, sivil toplum kuruluslari ve özel sektörüyle kenetlenerek örnek bir gayret ortaya koydu. Aradan bir yil geçmesine ragmen acimiz hala taze. Depremde hayatini kaybeden tüm vatandaslarimiza Allah’tan rahmet, yakinlari basta olmak üzere tüm milletimize bas sagligi diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Toplam 107 kisi enkazdan sag olarak çikarildi

Yasanan afet sonrasi 107 vatandasin enkaz altindan kurtarildiginin bilgisini verildigi açiklamada, “Deprem sonrasinda yürütülen çalismalara 8 bakanlik, kurumlar ve valiliklerin yani sira belediyeler, STK’lar ve AFAD Gönüllüleri katildi.

Toplam 10 bin 863 personelin görev yaptigi depremde, 107 kisi enkazdan sag olarak çikarildi, 117 kisinin cansiz bedenine ulasildi. Türkiye Afet Müdahale Plani (TAMP) kapsaminda pek çok farkli alandaki çalisma es zamanli olarak ve büyük bir gayret ile sürdürüldü. Depremde yaralanan 960 vatandasimiz hastanelerde tedavi edildi. Kurulmus 18 çadir alanindan 7’sinde poliklinik hizmeti verildi, bu noktalarda 2 bin 613 hasta tedavi edildi. Depremzede vatandaslarimiza, 2 bin 338 çadir, 31.669 uyku seti (yatak, yorgan vb.), 45 bin 39 battaniye, 6 bin 572 isitici (elektrikli-tüplü), 35 genel maksat çadiri, 107 bin 537 gida kolisi, 552 bin adet gida malzemesi (salça, yag, makarna vb.), 10 bin 667 gida alisveris karti, 655 bin 116 temizlik malzemesi - hijyen paketi / bebek bezi, 145 bin 941 parça kiyafet ulastirildi” denildi.

Afetzedelere, toplam 69 milyon TL nakdi yardim

Afetten etkilenen vatandaslara yönelik yapilan yardimlarla ilgili bilgilerinde verildigi açiklama söyle devam etti:

“Depremin hemen ardindan bölgede 18 farkli alanda çadirkent kuruldu. Depremden etkilenenlerin daha iyi sartlarda konaklamasi için ise Bayrakli’da 493 yasam konteynerinden olusan AFAD Konteyner Kenti kuruldu. Depremde evleri hasar gören afetzedeler için yapilan kalici konutlarda teslim asamasina gelindi. Geçen 1 yilda, afetzede vatandaslarimiza nakdi olarak 69 milyon 103 bin 533 TL yardim yapildi. Ayni gereksinimleri içinse 129 milyon 111 bin 87 TL harcandi. Afetzede vatandaslarimizin nakdi ve ayni ihtiyaçlari için yapilan harcama yaklasik 200 milyon TL’yi buldu. Depremzedelere, 51 noktada toplam 1 milyon 22 bin ögün sicak yemek dagitildi. 107 bin 537 gida kolisi de yine depremzedelere ulastirildi. Izmir’de, hane ziyaretleri yapilarak 50 bin 825 depremzedeye psikolojik ve sosyal destek saglandi. Çadir alanlarinda psikolojik destek kursu dahil olmak üzere pek çok farkli alanda kurslar düzenlendi.

Hasar tespit çalismalarinda toplam 195.435 binadaki 887 bin 314 bagimsiz bölüm incelendi. Yikilmasi gereken 757 binadaki 4.860 bagimsiz bölüm tespit edildi. 6 ilçede (Karsiyaka, Konak, Bornova, Seferihisar, Bayrakli, Buca) ve Bayrakli ilçesinin 24 mahallesinde muhtarliklarin önünde “AFAD Koordinasyon Çadirlari” kuruldu. Her çadirda acil yardim ve hak sahipligi konularinda bilgi vermek amaciyla AFAD ile Çevre ve Sehircilik Müdürlügü personelinin de içinde yer aldigi personel görevlendirildi. Depremzede vatandaslarin tasinma ve kira yardimina kolayca basvurabilmeleri için internet sayfasi olusturuldu, 11 bin 865 online basvuru alindi.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.