Turizm Kenti Antalya'ya Hafta Sonu 77 Bin Turist Giris Yapiyor

Antalya Valisi Ersin Yazici, Antalya’ya hafta sonu günlerinde giris yapan turist sayisinin 77 bin oldugunu belirterek, bu sayinin hafta içi 50-60 bin civarinda oldugunu, Antalya’nin güvenli bir turizm sehri oldugu için tercih edildigini belirtti.

Turizm Kenti Antalya'ya Hafta Sonu 77 Bin Turist Giris Yapiyor
Ziyarette, Vali Ersin Yazici ve Isveç Istanbul Baskonsolosu Peter Ericson Türkiye ile Isveç arasindaki iliskileri degerlendirdi. Vali Yazici, Baskonsolos Ericson’u Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonu olan Antalya’da misafir etmekten mutluluk duydugunu ifade etti.“Isveçli misafirlerimizi Antalya’ya bekliyoruz”

Pandemi döneminde Isveçli misafir sayilarinin düstügünü belirten Vali Yazici; “Pandemiden önce 300 binleri bulan Isveçli misafirimiz vardi. Pandemi döneminde ise normal olarak bir durma yasanmis. Fakat bu yilda 30 bine yakin Isveçli turist geldi. Halbuki biz bu yil Avrupa’dan çok yüksek sayida misafir agirladik. Ama Isveçliler galiba bu yilda tereddütlüydü” dedi.

Isveç Disisleri’nin vatandaslarinin baska ülkelere gidilmemesi yönünde tavsiyesi oldugunu ve bu yönde önlemler aldigini belirten Baskonsolos Ericson; “Özellikle bakanligin tavsiyesi dogrultusunda ne tur sirketleri Türkiye’ye uçus düzenliyordu ne de orada yapilan sigortalarin Türkiye’de geçerliligi oluyordu. Ama 1 Ekim’de bu yasaklar kalkti ve dolayisiyla bundan sonra bir artis görmeyi bekliyoruz” seklinde konustu.“Bulunmaz bir cografyadayiz”

Antalya’da turizm sezonunun devam ettigini ifade eden Vali Yazici; “Burada kasim ayinin 15’ine kadar denize girilebiliyor. Hatta kuzey ülkelerinin vatandaslari kisin bile giriyor. Çünkü denizimiz sogumuyor. Disarisi sogusa bile deniz suyu sicakligimiz yüksek oluyor. Çünkü sunu biliyorum. Ben de Ingiltere’de kisa bir süre yasadim. Bizdeki güneslenme süresi kuzey ülkelerine oranla çok çok uzun. Günesin en bol oldugu yerdeyiz. Bulunmaz bir cografyadayiz” dedi.

Antalya’ya hafta sonu günlerinde giris yapan turist sayisinin 77 bin oldugunu belirten Vali Ersin Yazici, bu sayinin hafta içi 50-60 bin civarinda oldugunu, Antalya’nin güvenli bir turizm sehri oldugu için tercih edildigini vurgulayarak bu kapsamda da Isveçli misafirleri beklediklerini sözlerine ekledi.

“En uygun fiyata en iyi hizmeti sunuyoruz”

Antalya’nin en lüks otelden, pansiyona kadar toplamda 680 bin yatak kapasitesinin bulundugunu belirten Vali Yazici; “Hizmet sunumunda, otellerimiz ve turizm sektöründeki tüm firmalarimiz, dünyanin en üst standartlarinda hizmet sunuyor. Müsteri memnuniyetimiz de çok yüksek. En uygun fiyata en kaliteli hizmetini sunuyoruz.” ifadelerini kullandi.

Antalya’ya gelmek için pek çok sebep oldugunu söyleyen Baskonsolos Ericson; “1 Ekim’den itibaren Türk Hava Yollari uçusa basladi.

Dolayisiyla Isveçli turist sayilari artacaktir. Bizim, sizin görev alaniniz içinde yer alan 2 fahri konsoloslugumuz var. Birisi Antalya Fahri Konsoloslugumuz digeri de Alanya Fahri Konsoloslugumuz. Bu aslinda çok alisildik bir sey degil, iki konsoloslugun olmasi ama hem geçici hem de kalici olarak Antalya’da yasayan pek çok Isveç vatandasimiz var” ifadelerini kullandi.

Iskandinav ülkelerinin konsoloslari Antalya’da bir araya gelecek

Iskandinav ülkelerinden Isveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç ve Izlanda’nin buradaki konsolosluklarinin bir araya gelerek yaz baslamadan önce sezon bilgilendirme toplantisi yapilacagini ifade eden Baskonsolos Ericson; “Önümüzdeki sene yapmayi planladigimiz seminerde 5 Iskandinav ülkesinin konsoloslari da gelecek ve burada mahalli idari temsilcileri ile de bir araya gelip tanismak ve bir sorun ortaya çiktiginda nasil hareket edecegimizi planlayacagiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.