Rusya, Hint-Pasifik, Enerji Ve Güvenlik Alanlarinda AB Ile ABD Üst Düzey Diyalog Baslatacak

Avrupa Birligi (AB) Dis Iliskiler ve Güvenlik Politikasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ABD Disisleri Bakani Anthony Blinken, iki aktörün Rusya, Hint-Pasifik, enerji, güvenlik ve savunma alanlarinda üst düzey diyalog baslatmaya karar verdigini duyurdu.

Borrell, ABD'ye Joe Biden döneminde düzenledigi ilk ziyaret kapsaminda Blinken ile bir araya geldi.

Blinken, görüsmeden önce yaptigi açiklamada "AB, dünya genelinde karsilastigimiz hemen hemen tüm zorluklarda ABD'nin basvuracagi ilk ortak. Üstesinden gelmek için birlikte çalismadigimiz bir zorluk neredeyse yok." diye konustu.

Borrell de "Tamamen haklisiniz. Görünüse göre biz ABD'nin en iyi ortagi ve en iyi müttefikiyiz." diyerek, Bati Balkanlar, Afganistan, Çin, Rusya, Sahel bölgesi gibi dünyada AB-ABD'nin birlikte çalismasini gerektiren pek çok mesele oldugunu vurguladi.

- Yüksek düzeyli diyaloglara yenileri eklenecek

ABD Disisleri Sözcüsü Ned Price'in görüsmeye iliskin yaptigi yazili açiklamaya göre de Biden ve Borrell, Afganistan ile ilgili gelismeleri ele aldi.

Ikili, yil içinde Rusya konusunda baslatilacak ABD-AB Yüksek Düzeyli Diyalogunu ve ABD-AB Çin Diyalogunun bir sonraki üst düzey toplantisini sabirsizlikla beklediklerini ifade etti.

Biden, AB'nin Hint-Pasifik stratejisini memnuniyetle karsilarken, ikili bu konuda da sene bitmeden üst düzey toplantilar yapma konusunda anlasti.

AB'nin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile üyelik müzakerelerine destek verdigini belirten Biden, Venezuela'da demokratik düzenin kurulmasina olan ortak desteklerini vurguladi.

Biden ayrica, ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyi'nin basarili geçen ilk toplantisina atifta bulundu.

Ikili yükselen enerji fiyatlarina ve bunlarin küresel ekonomik toparlanma üzerindeki etkilerine iliskin ortak endiselerini tartisti ve 2022'nin baslarinda ABD-AB Enerji Konseyi Bakanlar Toplantisi düzenlemeye karar verdi.

- ABD'den Avrupa savunmasina destek

Açiklamaya göre Biden, AB'nin "transatlantik küresel güvenlige olumlu katkida bulunacak ve NATO ile uyumlu sekilde daha güçlü ve yetkin Avrupa savunmasina" destegini ifade etti.

Biden ve Borrell, güvenlik ve savunma alaninda da bir diyalog baslatmak için ekiplerini görevlendirdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.