Konya'da Lise Ögrencileri Günes Enerjili Araç Tasarladi

Eregli ilçesindeki okulda tamamen ögrenciler tarafindan tasarlanan araç, gün isiginda kesintisiz, gün batimindan sonra da 65 kilometre yol alabiliyor Proje Koordinatörü Arif Melih Erçek: 'Metal Bölümü ögrencilerimiz kaporta ve mekanik kisimla, ElektrikElektronik Bölümü ögrencilerimiz aracimizin tesisatiyla ilgilendi. Yenilenebilir Enerji Bölümü ögrencilerimiz ise günes panelini araca yerlestirdi'

MEHMET UMAY - Konya'nin Eregli ilçesinde 3 yildir egitim ögretim faaliyeti yürüten Ermes Bilim Teknik Koleji ögrencileri, günes enerjili araç tasarladi.

TEKNOFEST yarislari için tasarlanan araç, günes panelinden kendi enerjisini üretebiliyor.

Proje Koordinatörü Arif Melih Erçek, AA muhabirine, dünyada yasanan enerji sikintisini dikkate alarak yenilenebilir enerji kaynaklarina yönelik çalisma yaptiklarini söyledi.

Erçek, ögrencilerin araç tasariminin her alaninda aktif görev aldigini ifade ederek, söyle konustu:

"Çevre ve doga dostu bir araç ürettik. Metal Bölümü ögrencilerimiz kaporta ve mekanik kisimla ilgilendi. Elektrik-Elektronik Bölümü ögrencilerimiz aracimizin tesisatiyla ilgilendi. Yenilenebilir Enerji Bölümü ögrencilerimiz ise günes panelini araca yerlestirdi. Aracimiz gün isigi oldugu sürece kesintisiz sekilde yol katediyor. Gün batimindan sonra 65 kilometre yol gidiyor. Projemizi ögrencilerimiz sayesinde gerçeklestirdik ve bu projeyi ögrencilerimiz istedi."

Proje Kaptani Ahmet Emir Dikmen de günes enerjisiyle çalisan elektrikli araba tasarladiklarini anlatarak, "Hava kirliligi günümüzde çok fazla. Bunu minimum seviyeye getirmek istedik. Daha çok projelerimiz var ve faaliyete geçirmek istiyoruz, bunun için Bakanligimizdan destek bekliyoruz." ifadelerini kullandi.

Okul Müdürü Ecvet Erkoç ise Elektrik-Elektronik, Yenilenebilir Enerji, Gida Teknolojisi ve Metal Teknolojisi bölümleriyle 3 yildir faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Ar-Ge merkezinde ögretmen ve ögrencilerle farkli projeler yürüttüklerini dile getiren Erkoç, günes enerjisiyle çalisan aracin yani sira bir tekne modeli ve arazi sartlarina uygun karavan tasarladiklarini kaydetti.

Erkoç, Kovid-19 salgini sürecinde de el dezenfektan cihazi ve dezenfektan kabini ürettiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.