Bilim insanları ilk kez açıkladı!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs şu ana kadar 10 milyonu aşkın kişiye bulaştı. Aralık ayında başladığını bildiğimiz yeni tip koronavirüsün 7 yıl önce ortaya çıktığı açıklandı.

Bilim insanları ilk kez açıkladı!
Bilim insanları ilk kez açıkladı!
Koronavirüs salgınının 200'ün üzerinde ülkede ve bölgede 11 milyon 380 bini aşkın kişiyi enfekte ettiği ve 534 bini aşkın ölüme yol açtığı biliniyor.

Koronavirüsün Çin'in Hubey eyaletine bağlı Wuhan'daki bir hayvan pazarında geçtiğimiz aralık ayında ortaya çıktığı düşünülüyor. Bugün tehlikeli boyutlara ulaşan virüsün bilinenin aksine 7 yıl önce meydana geldiği ve mutasyona uğradığı iddia edildi. 

MUTASYONA UĞRAYARAK PANDEMİYİ BAŞLATTI

The Sunday Times'ın haberine göre Çinli bilim insanları tarafından virüsün aslında yedi yıl önce Wuhan'dan bin 600 kilometre ötede bulunan Mojiang Hani Özerk Bölgesi'nde ortaya çıkmış olabileceği ve mutasyona uğrayarak geçen yıl pandemiyi başlattığıi öne sürüldü.

3 İŞÇİ TANIMLANAMAYAN BİR VİRÜS YÜZÜNDEN ÖLDÜ

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) genetik olarak en yakın koronavirüs olan RaBtCoV / 4991 adlı virüs 2012 yılında Çinli bilim adamları tarafından terk edilmiş bir bakır madeninde keşfedildi ve 2012'de 6 işçinin zatürre olmasına ve 3 işçinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

COVİD-19 İLE AYNI SEMPTOMLARA SAHİP

Çalışmada, yarasa dışkısını temizlemek için madene gönderilen ve yaşları 30 ile 63 arasında değişen işçilerin tamamın yoğun bakımda tedavi gördüğü, koronavirüse benzer şekilde, nefes darlığı, yüksek ateş, vücut ağrıları ve öksürük gibi belirtilerinin olduğu aktarıldı.

GENETİK OLARAK CORONA VİRÜSE YÜZDE 96,2 ORANINDA BENZİYOR

İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada ise, 2013 yılında RaBtCoV / 4991 olarak adlandırılan virüsün, şimdi Covid-19'a neden olan SARS-Cov-2'ye genetik olarak yüzde 96,2 oranında benzediği görüldü.

Hayvan hastalıkları uzmanı Dr. Peter Daszak, The Sunday Times'a yaptığı açıklamada, 'Salgın Wuhan'daki pazarda ortaya çıkmadı. Zaten Mojiang kırsalındaki madenin etrafında 7 yıldır bulunuyordu. Sonrasında 11 milyon nüfuslu Wuhan'da mutasyona uğrayarak patladı' ifadelerini kullanıldı.

KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA! 'ÖLDÜRMEMEYİ ÖĞRENDİ...'

Rus viroloji uzmanı Prof. Dr. Anatoliy Altşteyn, yeni tip koronavirüsün saldırganlığının en erken bir yıl sonra düşüşe geçeceğini söyledi. Rus basınına konuşan Altşteyn, 'Bir yıldan üç yıla kadar, belki daha fazla. Bu konunda yapılacak hiçbir şey yok, SARS-CoV-2 böyledir' diye konuştu.

Rus uzman, 'SARS-CoV-2'nin prensip olarak vücutlara yumuşak davranmaya, yani çok fazla zarar vermeden onların imkanlarından faydalanmaya, çoğalmaya ve yaşamaya adapte olmuş durumdalar.' diye belirtti.