Akakp Misyon Heyeti Saha Ziyaretlerinde Bulundu

Kars-Ardahan-Artvin Kalkınma Projesi kapsamında Kars’ta uygulanan faaliyetler yerinde incelendi.

Akakp Misyon Heyeti Saha Ziyaretlerinde Bulundu
IFAD Yetkilileri, UNDP ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanlarının katıldığı heyete programın ilk gününde Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde AKAKP Bölge İdarecisi Ümit Mansız tarafından, "AKAKP İlerleme ve Son Durum" konulu sunum verildi.

Ardından ilçelerde yapılan inceleme gezilerinde ilk olarak Kağızman’da AKAKP tarafından finanse edilen peyzaj bitkisi yetiştiriciliği seraları ve kayısı bahçesi ziyaret edilerek üreticiler ile görüşmeler yapıldı.

Misyon heyeti daha sonra Selim’in Benliahmet Köyü’nde AKAKP tarından kurulan ve Kars Süt Üreticileri Birliği tarafından işletilecek olan pilot süt toplama merkezlerini ziyaret ederek üreticilerle görüşüldü. Aynı köyde yeni doğan buzağı bakımı, sağım hijyeni ve meme hastalıkları konulu demonstrasyonun yapıldığı ahıra geçilerek hayvan yetiştiricisinden uygulama hakkında bilgi alındı. Heyet sonrasında AKAK Projesi tarafından uygulanan alt yapı faaliyetlerini incelemek amacıyla, Selim Hayvan Pazarı ziyaret edilerek teknik tasarım projesini inceledi.

Arpaçay İlçesinde ise Değirmenköprü Köyü’nde Silajlık Mısır ve İtalyan Çimi ekiliş alanları ziyaret edilip, ardından İlçenin Doğruyol Köyü hayvan içme suyu yapıları incelenerek, Doğruyol Köyü Kalkınma Kooperatifi’nin üyeleri ile kooperatifin mevcut durumu konulu bir toplantı yapıldı.

Kars’taki AKAK Projesi faaliyetlerinin genel incelenmesinin tamamlanması ile misyon heyeti AKAK Projesi’nin diğer uygulama illeri olan Ardahan ve Artvin’deki faaliyetleri incelemek üzere Kars’tan ayrıldı.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.