Sağlıklı Yaşlılık Hayal Değil

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Yaşlı Bakımı Programından, Yrd. Doç. Dr. Serap Bulduk, Öğretim Görevlileri Yeliz Dinçer ve Esra Usta koordinatörlüğünde Yaşlı Bakımı İlke ve Uygulamaları dersi kapsamında öğrenciler yaşlılara yönelik projeler ile bilgilerini daha geniş kesimle paylaşmaları ve sosyal sorumluluk bilincini geliştirmeleri amacıyla Hamidiye Mahallesindeki pazar yerinde “Yaşlılıkta Beslenme” etkinliği düzenlendi.

Sağlıklı Yaşlılık Hayal Değil

Etkinlikte konuşan Öğretim Görevlisi Yeliz Dinçer, 21. yüzyıl ile gelişen en önemli kavramının yaşlılık olduğunu belirterek tüm dünya ile birlikte Türkiye’nin de yaşlanan ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekti. Dinçer, “Yaşlanan toplum ile birlikte hastalık oranlarının da artması, yaşlıların hastalıklardan korunması ve var olan problemleri ile baş etmesinde eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasını önemli kılmıştır. Yaşlanma ile ilgili vücutta yaşanan bazı fizyolojik değişikliklere bağlı olarak kalp hastalığı, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıkların görülme riski de artmaktadır” şeklinde konuştu.

Sağlıklı bir beslenme biçimi ve yaşam tarzı ile bu fizyolojik değişikliklerin geciktirilebileceği belirten Dinçer, yaşamın her döneminde olduğu gibi, yaşlılıkta da sağlıklı vücut ağırlığına sahip olunması ve bu ağırlığın korunmasının önemine değindi.

Yaşlılıkta beslenme etkinliğinde bölüm öğrencileri yaşlılıkta kronik hastalıklardan korunmada ve tedavide, değiştirilebilir diyetsel faktörlere dikkat edilmesi, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun olarak beslenmeye özen gösterilmesi ve sağlıklı beslenme davranışı kazanılması gerektiğini vatandaşla paylaştı.

Düzce Belediyesi’nin katkılarıyla Hamidiye Pazar yerinde oluşturulan stantta yaşlılar ve ailelere broşürler dağıtılarak, standa gelenlerin “Beden Kitle İndeksleri” değerlendirilip, sorunlu yaşlılara eğitim ve danışmanlık verildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI