Hollandalı Gemi Üretim Firmasından Antalya'ya Yatırım

ANTALYA - Dünyada 34 ülkede 38 tersanesi bulunan ve Antalya Serbest Bölgesi'nde Cyrus Yacht tersanesini devralan Hollandalı firma Damen Shipyards, kompozit tekne seri üretimi yapmayı planlıyor.

Firma sahibi Arnout Damen, Antalya'ya yaptıkları yatırımın tanıtımı için tersanede düzenlenen kokteylde yaptığı konuşmada, yaklaşık 4 ay önce Antalya'ya geldiğini ve tersaneden esinlenerek yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi.

34 ülkede 38 tersaneleri bulunduğunu ve yılda 150 tekne ürettiklerini anlatan Damen, Antalya ekibinin da başarılı olacağına inandığını kaydetti.

Firmanın Antalya Genel Müdürü Auke Van Der Zee de 1927'den beri denizcilik tarihi olan çok uluslu gemi üretim grubu olduklarını belirtti.

Damen Shipyards'ın 7 binden fazla çalışanı bulunduğunu ve bir aile şirketi olduklarını dile getiren Van Der Zee, Antalya'daki tersanede kompozit profesyonel teknelerin seri üretimini gerçekleştireceklerini bildirdi.

Dünyanın her yerinde müşterilerinin bulunduğunu ve tesisin yerel pazar için düşünülmediğini vurgulayan Van Der Zee, "Gemi inşa şirketiyiz, burada iş ortakları arıyoruz ve serbest bölgede güzel bir ortam oluşmasında katkıda bulunacağımızı düşünüyorum" dedi.

Konuşmaların ardından firma sahibi Arnout Damen ile Antalya'nın Hollanda Fahri Konsolosu Savaş Titiz resmi açılışı gerçekleştirdi.

Kaynak: AA