Sakarya ve Kocaeli Anlaştı, Sapanca’dan Kontrolsüz Su Çekilmeyecek

Yıllardır kapasitesinin üstünde su kullanımına maruz kalan Sapanca Gölü, Sakarya ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce ortak korunacak.

İki ilde sınırları bulunan göl için ortak havza yönetimi oluşturulacak ve kontrolsüz su kullanımına izin verilmeyecek.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adapazarı ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü`nün korunması için ortak havza yönetimi kuracaklarını ve kontrolsüz su kullanımına izin vermeyeceklerini söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş ile Sapanca Richmond Otel`de bir araya gelen Toçoğlu, Sapanca Gölü`nün daha etkin korunması için alınacak önlemleri görüştüklerini kaydetti. Toçoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na Sapanca Gölü`nün özellikle Sakarya için ne kadar önemli olduğunu, gölün daha etkin korunması ve kontrolsüz su kullanımına izin verilmemesi gerektiğini anlattıklarını belirterek, “Kendisi de zaten bizimle aynı hassasiyetleri paylaşıyor. Birlikte gölümüzü daha etkin bir şekilde koruyacağız. Gerçekleştirdiğimiz toplantı sonrasında ortak havza yönetimi kurulması kararı da aldık. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizle ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz. Denetimleri daha etkin hale getireceğiz. Sapanca Gölü`ne hiçbir kimsenin, hiçbir kurumun zarar vermesine müsaade etmeyiz. Gölümüzün korunması için gereken ne ise yapılacak, ortak havza yönetimi kuracağız ve kontrolsüz su kullanımına izin vermeyeceğiz." diye konuştu.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ise iki kardeş ve dost şehir olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade ederek, "Sapanca Gölü`nü koruyacağız. Sapanca Gölü gerçekten her iki şehir için büyük önem arz ediyor. Bizler üzerimize düşeni yapacağız. Sakarya Büyükşehir Belediyemizle birlikte, gölün korunması adına daha etkin politikalar izleyeceğiz." dedi.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI