Strafordan Yaptığı Maketlerle Öğrencilerine Çanakkale‘Yi Anlatıyor

Tekirdağ‘ın Çorlu ilçesinde bir öğretmenin evinde strafor kullanarak yaptığı maketlerden oluşan Çanakkale Sergisi, Zafer Koleji‘nde sergileniyor.

Tekirdağ‘ın Çorlu ilçesinde bir öğretmenin evinde strafor kullanarak yaptığı maketlerden oluşan Çanakkale Sergisi, Zafer Koleji‘nde sergileniyor. Büyük ilgi gören sergiyi hazırlayan Zafer Koleji teknoloji ve tasarım öğretmeni İsmail Danyıldız, Çanakkale şehitlerini daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek adına sergilediği malzemeleri 25 günde hazırladığını söyledi.

Okulun konferans salonuna Çanakkale‘de savaş alanında bulunan görsellerin küçük maketlerini yapan İsmail Danyıldız, Nusrat Mayın Gemisi, Şehitler Abidesi, havan topu mekanizması, kağnı arabası, siperler ve savaş meydanının küçük maketlerini sergiye taşıdı. Sergide bir öğrenci Seyit Onbaşı‘yı canlandırırken bazı öğrenciler de siperlerdeki düşman gözetleyen askerleri canlandırdı. Sergide hikayesi dilden dile dolaşan Kınalı Hasan‘ın evinin canlandırıldığı bölüm ve ‘Hep Beklediler‘ bölümü dikkat çekiyor. Bu bölümde, cepheye gidenlerin evlerinde derin düşünceler içerisinde dua ederek bekleyen ailelerin durumu anlatılıyor.

Zafer Koleji teknoloji ve tasarım öğretmeni İsmail Danyıldız, sergiyi hazırlarken yaptığı çalışmaları şöyle anlattı. ‘‘25 gün önce okul müdürümüz Çanakkale programı için bir tiyatro hazırlamamı istedi. Ben de ‘farklı bir şey yapabilir miyim‘ diye düşündüm. Herkese Çanakkale ruhunu ve oradaki atmosferi yaşatmak istedim. Müdürümüz de kabul edince çalışmalara başladım. Evimin salonunu adeta bir atölye gibi kullandım. Her bir bölümü oluşturmak için günlerce çalıştım. Sergide kullandığım tüm parçaları strafordan yaptım ve hepsini de kendi renklerine göre boyadım. Mermiler ve ayrıntılar dâhil yaklaşık bin 500 farklı parça kullandım. Yalnızca havan topu mekanizmasındaki ayrıntılar 72 parçadan oluşuyor. Savaş meydanında ise 350 parçadan fazla ayrıntı işlendi. Sergi çalışmalarına başlarken bir arkadaşımın ‘Korkma, çalışmaya başladıktan sonra Çanakkale ruhunu yaşamaya başlarsın ve işleri çarçabuk bitirirsin‘ dedi ve öyle de oldu. Çok çalışmama rağmen hiç yorulmadım.‘‘

Resimlerle zenginleştirilen sergiye okulun görsel sanatlar öğretmeni Yaşar Uslu da resim konusunda destek sağlamış.

Sergiyi gezen öğrenci velilerinde Emine Göktan, kendini çok farklı bir ortamda hissettiğini belirterek, ‘‘Sergi var dendiğinde böyle bir ortam beklemiyordum. Sergiyi dolaşırken farklı bir boyuta girdiğimi hissettim çok duygulandım. Siperler, savaş meydanı beni savaşın ortasındaymışım gibi bir havaya bürüdü. Hazırlayanlara çok teşekkür ederim.‘‘ dedi.

Velilerden Yücel Mert ise ‘‘Sergiden çok etkilendim. Her bir bölümü gerçek gibi tasarlanmış. Ortamın ışığı da loş olunca insana savaş meydanını hatırlatıyor. Çok farklı bir sergi çok beğendim‘.‘ açıklamasını yaptı.

Okul Müdürü Ali Dinçer de serginin bir hafta daha açık tutulacağını ifade etti. Dinçer, ‘‘Öğrencilerimize Çanakkale‘yi daha iyi anlatabilmek için teknoloji ve tasarım öğretmenimiz İsmail Danyıldız‘ın gayretli çalışmalarıyla sergimizi açtık. Bir hafta daha açık tutup dışarıdan gelenlerinde sergiyi gezmesini sağlayacağız.‘‘ dedi.