Van'da 'Ahtamar' Kitabının Tanıtımı Yapılacak

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi ile ilgili yayınlanan 'Ahtamar' kitabının Van'da tanıtımının yapılacağı bildirildi.

Van'da 'Ahtamar' Kitabının Tanıtımı Yapılacak
İstanbul'da kurulu bulunan Birzamanlar Yayıncılık ile Londra merkezli Gomidas Enstitüsü tarafından ortak yayınlanan kitap, İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilde hazırlandı. Ahtamar: Ortaçağ Ermeni Mimarlığının Mücevheri adini taşıyan kitabın metni, Stepan Mnatsakanian'in Akdamar Kilisesi'ni ve bunun duvarlarına kazınmış olan son derece ilginç rölyefleri Ortaçağ Ermeni mimarlığı bağlamında ele alan bir araştırmasından oluşuyor. Mnatsakanian'in 1980'lerde yaptığı bu araştırma, kitapta Milano'daki
Edizioni Ares'den alınma mimari çizimler ve Kadir Çitak'ın çektiği güncel fotoğraflarla zenginleştirilmiş. Ara Sarafian ve Osman Koker'in derlediği ve AGBU Asbeds'in destekleriyle yayınlanan kitap, Türkiye'deki okurların Ortaçağ Ermeni sanat ve mimarlığıyla tanışmasını sağlayacak. Ahtamar: Ortaçağ Ermeni Mimarlığının Mücevheri kitabı, 17 Eylül'de Van'da, 21 Eylül'de ise İstanbul'da yapılacak toplantılarla okuyucuyla buluşacak.