USD (Alış - Satış) : 6,12 - 6,14 EURO (Alış - Satış) : 7,21 - 7,22

4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlaması

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ramis Muslu, yönetim kurulu adına yaptığı basın açıklaması ile tüm maden işçilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutladı.

/ 03 Aralık 2010 Cuma 17:32
4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlaması

GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu yaptığı açıklamada, maden sektörü ve işçilerinin sıkıntılarını hatırlatarak, tüm madencilerin günlerini kutladı. 4 Aralık Dünya Madenciler günün tüm dünyada oludğu gibi ülkede de kutlandığını belirten Genel Başkan Muslu, "4 Aralık tarihi, Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara'ya adanmıştır. Madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara'nın aynı zamanda İzmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır. 4 Aralık tarihi önce Anadolu'da daha sonra Avrupa ve tüm dünyada Dünya Madenciler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır" dedi. Maden politikaları ve sektörde yaşanan sıkıntılara da değinen Muslu, şöyle devam etti;
"Bugün uygulanan yanlış politikalar nedeniyle kendi öz kaynaklarımızı yeterince değerlendiremiyoruz. Türkiye, doğalgaz ihtiyacının yüzde 97'sini, petrol ihtiyacının yüzde 87'sini, ithalat yoluyla karşılamaktadır. Türkiye'de zengin taşkömürü rezervi bulunmasına rağmen ülkemizin ihtiyacının yaklaşık yüzde 85'i dışarıdan alınıyor. 2007 yılında kömür ithalatına 2 milyar dolar ödendi. 2010 yılında ülkemizin taşkömürü tüketiminin 23 milyon tona ulaşacağı hesaplanmıştır. Bu ihtiyaç önümüzdeki yıllarda daha da artacaktır. Taşkömürü Havzamız bu tüketimin ancak yaklaşık 3 milyon tonluk bölümünü karşılamakta, geriye kalan 20 milyon ton taşkömürü ihtiyacının karşılanması için ithalat yoluna gidilmektedir. Taşkömürü ithalatına harcanan para 3 milyar dolara yaklaşmıştır. Havzamızda bilinen taşkömürü rezerv miktarı 1 milyar 300 milyon tondur. Bu rezerv yaklaşık olarak 180 yıllık bir üretim anlamına gelmektedir.
Zonguldak taşkömürünün en önemli özelliği "koklaşabilir" olmasıdır. Zonguldak Taşkömürü, yüksek kalorisi nedeniyle çimento fabrikaları, şeker fabrikaları, çay fabrikaları, ate? tuğla ve diğer sanayi alanlarında kullanılırken, koklaşabilir özelliği nedeniyle de demir-çelik sektöründe kullanılıyor. Önce Kardemir'in, sonra Erdemir'in Zonguldak bölgemize kurulmasının en önemli nedeni, koklaşabilir özellikteki taşkömürünün bu bölgede bulunmasıdır. Taşkömürü ülkemizin demir-çelik sektörü açısından tek güvencesidir. Türkiye'nin ihtiyacını uzun yıllar karşılayabilecek rezerv ise Zonguldak'ta mevcuttur. Özellikle 1990 sonrası izlenen yanlış ekonomik ve siyasi politikalar sonucu kurum üretim yapamaz duruma gelmiştir. Ülke ihtiyacı artarken, kömür üretimi azalmış ve ithalat artmıştır. Demir-çelik sanayisi enerji hammaddesi olarak dışa bağımlı hale
gelmiştir. Biz, havzada taşkömürü üreterek ülkemiz ekonomisine kazandırma mücadelesinde 5 bin şehit veren, yerin yüzlerce metre altında canı pahasına emek harcayan madenciler olarak bu tablodan şikayetçiyiz. Biz, ülkemizin yeniden üretim ekonomisine dönmesini istiyoruz. Biz, TTK'nın 5 milyon ton üretmesi için nelerin yapılması gerektiğini her fırsatta anlatıyoruz. Biz, daha sağlıklı, daha güvenli ve daha verimli üretim yapmak için çalışıyoruz" dedi.
Muslu açıklamasının sonunda ise tüm madencilerin ve bölge halkının Dünya Madenciler Günü'nü kutladı.

DoğalgazŞehitAvrupaBarbaraErdemirYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı