USD (Alış - Satış) : 3,51 - 3,52 EURO (Alış - Satış) : 4,18 - 4,19

Baykal: PKK silahlı mücadeleyi bırakmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin başlattığı demokratik açılımı eleştirdi, akan kanın durmasını ise herkesten çok istediklerini söyledi.

Güncel / 28 Ağustos 2009 Cuma 18:11
Baykal: PKK silahlı mücadeleyi bırakmalı

 

78 . İzmir Enternasyonal Fuarı ( İEF ) ' nın aç ; ılışına katılmak iç ; in İzmir ' e gelen Baykal , Adnan Menderes Havalimanı ' nın VIP salonunda gazetecilerin sorularını cevapladı .
Demokratik aç ; ılım paketini eleştiren CHP Genel Başkanı Baykal , ' Anaların gö ; zyaşının dinmesi iç ; in mutlaka PKK ' nın silahlı mü ; cadeleyi bırakması lazım . Aksi durumda bir formü ; l Başbakan ' ın elindeyse lü ; tfen hiç ; gecikmeden kamuoyuyla paylaşmalıdır . Silahlı kuvvetlerimizin ve toplumumuzun , bu olaylar karşısında ö ; demekte olduğu ağır bedelin ızdırâ ; bını ve acısını milletç ; e yaşıyoruz . Anaların gö ; zyaşının dinmesi herkesten ç ; ok istiyoruz fakat bunun , PKK ' nın silahlı mü ; cadeleyi bırakması dışında bir yö ; ntemi olabileceğini kabul etmiyoruz ' dedi .

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın ü ; lkede yaşayan etnik gruplardan bahsetmesine de tepki gö ; steren Baykal , diğer etnik kö ; kenli vatandaşların silahlı mü ; cadele yö ; ntemini benimsemediğini , PKK ' nın da ç ; ok az bir kesimden destek gö ; rdü ; ğü ; nü ; sö ; yledi . Bu aç ; ılımın ü ; lkeyi ayrıştırmayı amaç ; ladığını iddia eden Baykal , ' Siyasi aç ; ılımlar yaparak anaların gö ; zyaşını dindirmenin mü ; mkü ; n olacağına Başbakan inanıyorsa , bunu aç ; ıkç ; a ortaya koymalı . Anaların gö ; zyaşı demokratikleşmede zaaflar olduğu iç ; in değil , Tü ; rkiye bu konuda hangi noktada olursa olsun , bir toplum kesimini ü ; lkenin birliği ve bü ; tü ; nlü ; ğü ; iç ; inde var olmaktan ç ; ıkarıp ayrıştırma iddiası takip edildiği iç ; in akmakta ' şeklinde konuştu .


TÜ ; RKİYE DEMOKRATİKLEŞME KONUSUNDA Ö ; NEMLİ ADIMLAR ATTI

Tü ; rkiye ' nin bugü ; ne kadar demokratikleşme konusunda ç ; ok ö ; nemli adımlar attığını belirten Deniz Baykal , ' Bü ; yü ; k bir tarihi atılım yapacağız . Bu atılım , Tü ; rkiye Cumhuriyeti ' nin yepyeni bir niteliğe bü ; rü ; nmesi anlamına gelecektir . ' sö ; zlerinin , iç ; i doldurulması gereken iddialar olduğunu kaydetti . Tü ; rkiye ' de uzunca bir sü ; redir ciddi aç ; ılımların zaten yapıldığını sö ; yleyen Baykal , ' Yasaklanan diller ortadan kaldırılmıştır . O dillerin kullanım olanakları genişletilmiştir . Herkesin kimliğini ifade imkâ ; nı olabildiğince sağlanmıştır . Bu konuda hâ ; lâ ; bazı sıkıntılar ve bunların ortadan kaldırılması iç ; in atılması gereken adımlara ihtiyaç ; vardır . Bu ayrıdır , tarihî ; bir aç ; ılımla her şeyi değiştirme iddiası ayrıdır . Bu iddiayla anaların gö ; zyaşını dindirme dü ; şü ; ncesi ve bunun , Başbakan ' ın dü ; n aç ; ıkladığı siyasi ç ; erç ; eve iç ; inde nasıl olacağı anlatılmalıdır ' dedi .


BAŞBAKAN PROGRAMINI EN KISA SÜ ; REDE AÇ ; IKLASIN

Başbakan Erdoğan ' a da seslenen CHP Genel Başkanı , en kısa zamanda programın kamuoyuna ilan edilmesini istedi . Deniz Baykal , şunları sö ; yledi : ' Tekrar ifade ediyorum , biz problemi PKK ' nın silahlı mü ; cadele anlayışını sona erdirmemesinde gö ; rü ; yoruz . Tü ; rkiye ' nin gö ; revi de bunu sağlamaktır . Bunun iç ; in siyasi ö ; dü ; ller vermek , ayrışmayı ö ; ngö ; ren , doğrudan ya da dolayı ayrışmayı mü ; mkü ; n kılacak adımlar atmak , ne anaların gö ; zyaşının dinmesine yardımcı olur ne de toplumla birleşik , bü ; tü ; nleşik bir vaziyette yaşamakta olan Kü ; rt kö ; kenli insanlarımızın barışını , huzurunu ve refahını sağlar . Tü ; rkiye ' yi kimse tedirgin ve rahatsız etmesin . '


BAYKAL ' A PROTESTO SÜ ; RPRİZİ

Daha sonra partililerin alkışlarıyla otobü ; se binen Baykal , beklemediği bir protestoyla karşılaştı . CHP ' li Karşıyaka Belediyesi ' ne ait Kent A . Ş . ' den ç ; ıkarılan 130 kadar işç ; i , aileleriyle birlikte Baykal ' ı protesto etti . Polisle eylemciler arasında arbede yaşandı . Deniz Baykal ' ın bindiği parti otobü ; sü ; ne saldıran eylemciler , camlarına ve kasasına tekme tokat vurdu . Ç ; evik Kuvvet polisleri , eylemci vatandaşlara biber gazı kullanarak mü ; dahale etti . Bu sırada bazıları da otobü ; sü ; n ö ; nü ; nde oturma eylemi yapmak istemesi , arbedenin artmasına sebep oldu . Polisler , zor da olsa vatandaşları kaldırarak otobü ; sü ; n geç ; işini sağladı . Eylem sırasında Deniz Baykal ' ın , yaklaşık 20 dakika sü ; ren protestoyu endişeli gö ; zlerle seyretmesi dikkat ç ; ekti .

BaşbakanProtestoİefDeniz BaykalBiber GazıYAZARLARTAMAMI

HEDONİZM ÇARKI

Süleyman Beledioğlu
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı