USD (Alış - Satış) : 3,94 - 3,94 EURO (Alış - Satış) : 4,85 - 4,86

Danıştay saldırısı İzmir'de planlandı

Kanlı Danıştay Saldırısı'nın, İzmir'de planlandığı ortaya çıktı. İzmir emniyetinin baskından üç ay önce Özel Harekatçı İbrahim Şahin ile Muzaffer Tekin'i, teknik takibe aldığı öğrenildi.

Güncel / 22 Ağustos 2009 Cumartesi 12:58
Danıştay saldırısı İzmir'de planlandı

 

Saldırı planı , Ergenekon İddianamesi ' nin 141 . klasö ; rü ; nde yer alan ' Hasan Akkoca ' isimli kişinin 28 Nisan 2008 ' de gö ; nderdiği bir ihbar mektubuyla gü ; n yü ; zü ; ne ç ; ıktı .

Şahin ve Tekin ' in , saldırı ö ; ncesi silahın temin edilmesine katkı sağlayan İzmir ' de emniyet amiri olarak gö ; rev yapan ' Engin ' kod adlı kişinin , M . E . E . olduğu ve bazı askerlerle gizlice gö ; rü ; ştü ; ğü ; , bu gö ; rü ; şmede saldırıda kullanılmak ü ; zere Glock marka silah arandığı , silahın İzmir-Mardin arasında silah kaç ; akç ; ılığı yapan Şemşettin Bulut isimli sahış tarafından , 21 Şubat 2006 tarihinde temin edildiği ö ; ğrenildi . 24 Şubat tarihinde Tekin ve İbrahim Şahin ' in oğlu Ö ; mer Şahin ' in , İstanbul Kadıkö ; y ' de buluştuğu , bir gü ; n sonra Tekin ' in , karayolu ile İzmir ' e geldiği ve burada emniyet amiri M . E . E . ile tekrar gö ; rü ; ştü ; ğü ; , gece Şahin ' le toplantı yaptığı ve 26 Şubat 2006 tarihinde İstanbul ' a geri dö ; ndü ; ğü ; iler isü ; rü ; ldü ; .

İhbar mektubunda , Tekin ' in daha sonra İzmir ' e gelerek İbrahim Şahin ' in Karşıyaka ' daki evinde kaldığı ve 25 Şubat 2006 ' da Bornova İlç ; e Jandarma Komutanlığı ' nda asker ve polislerle bir toplantı yaptığı belirtildi . 17 Mayıs 2006 tarihinde gerç ; ekleşen Danıştay saldırısında tetikç ; i Alparslan Arslan ' ın tutuklanması , Danıştay 2 . Daire ü ; yesi Mustafa Yü ; cel Ö ; zbilgin ' in ö ; ldü ; rü ; lmesinden sonra Muzaffer Tekin ' in , televizyon ekranlarında boy gö ; stermesi ü ; zerine olayın boyutlarını fark ettiğini anlatan ihbarcı Hasan Akkoca , konuyu hemen Ergenekon savcılarına ilettiğini sö ; yledi .

Bu gelişmeler ü ; zerine İzmir Emniyet Mü ; dü ; rlü ; ğü ; Kaç ; akç ; ılık ve Organize Suç ; larla Mü ; cadele Şube Mü ; dü ; rlü ; ğü ; ekipleri , 23 kişiyi teknik takibe aldı . 2006 yılında suç ; ö ; rgü ; tü ; ne yö ; nelik başlatılan ' Yelpaze ' ile ' Okaliptü ; s ' isimli operasyonlar sonucunda Şahin ' in oğlu ve Fatma Cengiz , yeterli delil bulunamadığından operasyon dışında tutuldu . Ancak gizli yapılanmaya yö ; nelik operasyon sü ; rdü ; rü ; ldü ; . 9 Ocak 2009 tarihine kadarki ç ; alışmalar sonucunda hazırlanan raporda ç ; arpıcı bilgilere ulaşıldı . İbrahim Şahin ' in bu sü ; re zarfında Oktay Yıldırım , Serhan Bolluk , Levent Temiz , Kemal Kerinç ; siz , Sinan Aygü ; n ve Zekeriya Ö ; ztü ; rk gibi Ergenekon soruşturmasından yargılananlarla sü ; rekli gö ; rü ; ştü ; ğü ; tespit edildi . Raporun Danıştay saldırısı kısmında ise Şahin ve Tekin ' in ilişkileri anlatıldı . Raporda silah kaç ; akcısı Emre B . ' nin evinde yapılan aramada bir adet Glock marka boş şarjö ; r ele geç ; irildiği bilgisine yer verildi . Danıştay saldırısını gerç ; ekleştiren Alparslan Arslan ' ın da ü ; zerinden , saldırı sonrası bir adet Glock marka silah ve yedek şarjö ; r bulunduğu , araç ; ta yapılan aramada ise ikinci Glock marka silahın yedek şarjö ; rü ; nü ; n olmadığı tespit edildi .

İzmir ' de gö ; revli emniyet amiri M . E . E , hakkındaki iddialar ü ; zerine gö ; zaltına alınmıştı . İstanbul ' a gö ; tü ; rü ; lerek Ergenekon savcıları tarafından sorgulanan M . E . E . hakkında kovuşturmaya yer olmadığı gerekç ; esi ile ' takipsizlik ' kararı ancak Ergenekon soruşturması nedeniyle aç ; ığa alındı .

DanıştayAlparslan ArslanJandarmaErgenekon Davasıİbrahim ŞahinFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı