Cumhurbaskani Yardimcisi Yilmaz Açiklamasi '(Savunma Sanayii Ihracati) Bu Sene Beklentimiz 7 Milyar Dolara Kadar Çikmasi'

Cumhurbaskani Yardimcisi Cevdet Yilmaz, savunma sanayii alaninda 5,5 milyar dolarlik ihracatin gerçeklestigini belirterek, “Geçen yil itibariyla 5,5 milyar dolar savunma sanayii ihracatimiz olustu. Bu sene beklentimiz 7 milyar dolara kadar çikmasi. Bu gerçekten çok önemli. Geçmiste bir teknoloji pazariyken Türkiye, simdi teknoloji ihraç eden bir ülke haline geldi” dedi.

Cumhurbaskani Yardimcisi Yilmaz Açiklamasi '(Savunma Sanayii Ihracati) Bu Sene Beklentimiz 7 Milyar Dolara Kadar Çikmasi'
Cumhurbaskani Yardimcisi Cevdet Yilmaz, ODTÜ Arastirma Merkezleri açilis törenine katildi.

Törende konusan Yilmaz, Türkiye’nin savunma sanayii alaninda 20 yil önce yüzde 80 oraninda disa bagimli oldugunu vurgulayarak, “Bu da ülkemizin güvenligi açisindan oldugu kadar bagimsizligi açisindan da çok önemli. Bu alanda elde ettigimiz ilerlemeler, sagladigimiz gelismeler ülkemizin gerçek anlamda bagimsizligini destekleyen, güçlendiren süreçler. Bu açidan savunma sanayiini çok önemli görüyoruz” ifadelerini kullandi.

Savunma sanayii ihracat hedefi 7 milyar dolar

Son 20 yilda yasanan teknolojik gelismeleri devrim olarak nitelendiren Yilmaz, “Bugün geldigimiz noktada geçen yil itibariyla 5,5 milyar dolar savunma sanayii ihracatimiz olustu. Bu sene beklentimiz 7 milyar dolara kadar çikmasi. Bu gerçekten çok önemli. Geçmiste bir teknoloji pazariyken Türkiye, simdi teknoloji ihraç eden bir ülke haline geldi. Bunlar sadece terörle mücadelede veya ülkeler arasi rekabette güvenligimizi pekistirmekle kalmiyor, katma degeri yüksek bir ekonomi insa etmemize de çok büyük katkida bulunuyor” diye konustu.“Projelerle yolumuza devam edecegiz”

Savunma sanayiinde saglanan gelismelerin bir süre sonra sivil üretime de katki sagladigini ve bu durumun ülke refahini yükselttigine vurgu yapan Yilmaz, “Buradaki gelismeler sadece güvenligimiz açisindan degil, refahimiz açisindan da çok kiymetli projeler. Bu projelerle yolumuza devam edecegiz” dedi.“Amacimiz su; katma degeri yüksek bir üretim ve ihracat yapisi insa etme ve bununla da sosyal refahi kalici bir sekilde arttirma”

Yilmaz, konusmasini söyle sürdürdü:

“Bizim ekonomik olarak da amacimiz su; katma degeri yüksek bir üretim ve ihracat yapisi insa etme ve bununla da sosyal refahi kalici bir sekilde arttirma. Bu hedeflerimize de bu projelerin çok önemli katkida bulundugunu ifade etmek isterim. 2002 yilinda sadece 62 savunma sanayii projemiz varmis ve 5,5 milyar dolarlik bir proje portföyümüz varmis savunma sanayiinde. Bugün geldigimiz noktada binlerce projemiz var ve su anda yürüyen 96 milyar dolari askin bedele sahip projelerimiz söz konusu.”
Kaynak: İHA