Manisa'daki OSB'lerde 100 Bine Yakin Istihdam Saglaniyor

Manisa Valisi Yasar Karadeniz il genelindeki 9 organize sanayi bölgesinde 91 bin 406 kisinin istihdam edildigini belirterek, ilave OSB açma çalismalarinin tüm hiziyla devam ettigini açikladi.

Manisa'daki OSB'lerde 100 Bine Yakin Istihdam Saglaniyor
Manisa’nin tarim, sanayi ve enerji üretimi ile isminden söz ettirmekte ve küresel ölçekte söz sahibi yerli ve yabanci birçok firmaya ev sahipligi yaptigini vurgulayan Manisa Valisi Yasar Karadeniz, “Manisa’da kurulu 8 karma ve 1 ihtisas olmak üzere 9 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) bulunmaktadir. Karma OSB’lerin genel olarak doluluk oranlari yüzde 85 civarindadir. Manisa, Muradiye, Salihli, Soma, Turgutlu’da ve Akhisar Zeytin Ihtisas OSB’de ilave alan açma çalismalari hizla devam etmektedir. Kirkagaç OSB, Muradiye OSB, Soma OSB ve Gölmarmara OSB yer seçim toplantilari yapilmis Bakanlikça degerlendirilmekte olup çalismalar devam etmektedir. OSB’lerde istihdam edilen kisi sayisi 91 bin 406 kisidir.” dedi.

Türkiye’nin en çok ihracat yapan yedinci ili konumunda olan Manisa’nin ihracat ve ithalat rakamlarini da paylasan Vali Karadeniz sunlari söyledi: "Türkiye Ihracatçilar Meclisi verilerine göre Manisa’nin 2021 yilinda 5 milyar 205 milyon 188 bin 31 dolar iken 2022 yilinda 5 milyar 203 milyon 84 bin 27 dolar olmustur. Ithalatin neredeyse tamami üretim asamasinda kullanilan esyalardir. Çok nadiren dogrudan tüketiciye ulasacak esya ithal edilmektedir. TÜIK verilerine göre Manisa’nin 2022 yili toplam ithalat rakami 2 milyar 925 milyon 853 bin dolardir. Manisa’dan Almanya, Ingiltere, Polonya, Bulgaristan, Macaristan basta olmak üzere Dünyanin birçok ülkesine ihracat yapilmaktadir. 2022 yilinda en çok ihracati yapilan ilk 5 ürün Televizyon, Zeytin ve Tavuk ürünleri, Demir- Çelik, Otomotiv Ürünleri ve Plastikler yer almaktadir. Manisa, Almanya, Polonya, Italya, Romanya, Çin Halk Cumhuriyeti basta olmak üzere Dünyanin birçok ülkesi ile Orta Amerika ülkelerinden ithalat yapilmaktadir. 2022 yili en çok ithalati yapilan ilk 5 ürün ise Makinalar - T.V’ler, Plastikler, Demir- Çelik, Giyecek maddeler ve Min. Mad. Kimyasallar.”

2022 yili basinda Manisa’da toplam sigortali sayisinin 451 bin 210 iken bu sayinin yilsonu itibariyle 474 bin 525’e yükseldigini kaydeden Vali Karadeniz, 2022 yili basinda toplam is yeri sayisinin 30 bin 997 iken yilsonunda bu sayinin da artarak 32 bin 907 oldugunu vurguladi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI