HÜRÜ'de Birinci Ulusal Egitimde Yapay Zeka Konseri

Harran Üniversitesi ev sahipliginde Millî Egitim Bakanligi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Sanliurfa Il Milli Egitim Müdürlügü ve Genç STEM Dernegi is birligiyle 1. Ulusal Egitimde Yapay Zeka Kongresi basladi.

HÜRÜ'de Birinci Ulusal Egitimde Yapay Zeka Konseri
Saygi durusu ve Istiklal Marsi ile baslayan kongrede, Ulusal Egitimde Yapay Zekâ Kongresi Es Baskani Doç. Dr. Ragip Terzi, Genç Stem Dernegi Baskani Mustafa Tasiyan, Sanliurfa Il Milli Egitim Müdürü Ismail Yapicier, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, TÜBITAK Baskani Prof. Dr. Hasan Mandal ve Sanliurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal birer açis konusmasi yaptilar.

Türkiye’de ve uluslararasi platformda yapilan yapay zeka çalismalarinin, egitimdeki örnek projelerin, ögretim uygulamalarinin sonuçlarinin akademik ve egitim camiasi ile paylasilmasi ve bunun sonucunda da yayginlastirilmasinin saglanmasi amaciyla yapilan kongrede, uzmanlik, deneyim ve bilimsel çalismalarin paylasilmasi hedefleniyor. Ayrica Erasmus, e-Twinning, TÜBITAK, yerel kalkinma ajanslari, Bakanliklar ve diger kurum ve kuruluslarca desteklenen projeler, yerel projeler ile okullarda gerçeklestirilmis örnek ögretim uygulamalari kongrede bildiri olarak sunumlari gerçeklestirilecek. Üç gün sürecek kongreye, hem yüz yüze hem de online olarak katilim saglaniyor. 16 davetli konusmacinin, 126 bildiri sahibinin ve yüz yüze olmak üzere 500 dinleyicinin yer aldigi kongrede, gelisen yapay zekâ ve ögretimsel teknoloji araçlari üzerine önemli tartismalar yapilacak. Kadim Harran Okulu’nun temellerinin atildigi bu bölgede, kongre kapsaminda ayrica erken yasta oyun ve oyunlastirma, masallarla STEM+A, STEM etkinlikleri, egitimde yapay zekâ uygulamalari, egitimde drama ve robotik kodlama konularini içeren alti farkli workshop düzenlenecek.

Kongrenin açilis seremonisinin ardindan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesine geçilerek, Ziraat Fakültesi ögretim üyelerinin gelistirdigi “Gap Bölgesinde Dijital Tarim” projesi hakkinda Ziraat Fakültesi Dekani Prof. Dr. Cengiz Kaya, Ögretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Doç. Dr. Mehmet Senbayram ve Doç. Dr. Abdullah Kahriman, protokol üyelerine, gelistirdikleri proje hakkinda bilgiler verdiler.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.